Suntem în finala Cupei României U19!

Echipa de juniori Dunărea Călăraşi s-a calificat în finala Cupei României U19 la futsal. În meciul decisiv, desfăşurat duminică după-amiază în Sala de sport a Universităţii Aurel Vlaicu din Arad, juniorii noştri au câştigat clar duelul cu United Galaţi, scor 9-2! A fost ultimul meci din cadrul Grupei B a Final Six-ului!

Andrei Ghiuţă a deschis scorul în minutul 1 însă gălăţenii au egalat imediat prin Robert Crişan în minutul următor. Din nou Ghiuţă îşi face datoria şi punctează pentru 2-1 în minutul 4.

Motivaţi de dubla lui internaţionalului nostru de juniori, Doru Rotaru şi Gelu Niţu înscriu câte un gol în minutul 5, la o diferenţă de doar 40 de secunde. Uniteed reduce din diferenţă în minutul 8 prin Marius Arhire însă Laurenţiu Nicolae reface diferenţa de 3 goluri în minutul 15, marcând aşadar pentru 5-2, rezultat cu care se încheie şi prima parte.

După pauză, Dunărea se dezlănţuie şi marchează alte 4 goluri prin brazilianul Rodrigo Coelho (min. 26), Laurenţiu Nicolae (27), Jean Radu (38) şi pentru a 3-a oară, Laurenţiu Nicolae (39).

Dunărea învinge categoric cu 9-2 deşi avea nevoie de o victorie la doar 2 goluri diferenţă (sau o victorie la un gol de la 6-5 în sus!) şi se califică în finala Cupei României U19. În ultimul act, programat luni, 26 martie de la ora 16.00, echipa pregătită de Marian Şotârcă şi George Tomescu se va duela cu Autobergamo Deva, echipă care a câştigat la pas ambele partide din cadrul Grupei A.

Dunărea Călăraşi – United Galaţi 9-2 (5-2)

Au marcat: Andrei Ghiuţă (1’, 4’), Doru Rotaru (5’), Gelu Niţu (5’), Laurenţiu Nicolae (15’, 27’, 39’), Rodrigo Coelho (26’), Jean Radu (38’) / Robert Crişan (2’), Marius Arhire (8’)

Dunărea: 99. Cătălin Bejenaru – 8. Doru Rotaru, 10. Andrei Ghiuţă, 11. Daniel Cristea, 23. Rodrigo Coelho. Rezerve: 25. Laurenţiu Nicolae, 6. Alex. Tudorache, 4. Jean Radu, 7. Tiberiu Nica, 22. Florian Nae, 19. Gelu Niţu, 27. Fabian Ilie, 5. Marian Necula.

Antrenori: Marian Şotârcă (principal), George Tomescu (secund).