Stiri

Dunărea rămâne pe primul loc şi după etapa a 26-a!

Sâmbătă şi duminică s-au desfăşurat 6 din cele 8 partide ale rundei a 26-a a campionatului ligii a 2-a. Partidele Pandurii – CS Baloteşti şi Sportul Snagov – Dacia Brăila au fost amânate din cauza vremii nefavorabile.

Dunărea n-a jucat întrucât adversara sa Olimpia s-a retras din campionat câştigând cu 3-0 prin neprezentare. În consecinţă toate cele 3 puncte rămân în contul „galben – albaştrilor” care plusează şi la „adevăr”.

Sâmbătă, Chindia a câştigat la Timişoara cu 3-2, marcând golul victoriei prin Martac cu 13 minute înainte de final.

Duminică, Hermannstadt s-a impus la limită, cu 1-0 (gol marcat de Ştefan Blănaru, în minutul 10), la Timişoara, în duelul cu ASU Poli. Bănăţenii au ratat un penalty prin CORNEL Predescu în minutul 21.

Situaţia rămâne neschimbată în Top 3. Dunărea e pe primul loc cu 59 de puncte, pe 2 se află Hermannstadt cu 56 iar pe 3, Chindia cu 52 de puncte.

Etapa a 27-a se va desfăşura în zilele de 31 martie şi 1 aprilie. Dunărea va reveni în faţa suporterilor pentru duelul cu UTA Arad, programat duminca viitoare, de la ora 13.30 de minute.

Până atunci, Dan Alexa&Co vor juca miercuri, 28 martie la Buftea cu CS Baloteşti. Partida contând pentru etapa a 23-a, trebuia să se desfăşoare în intervalul 3-4 martie însă a fost amânată din cauza vremii nefavorabile.

Etapa a 26-a  / Rezultate

Olimpia Satu Mare – Dunărea            0-3

ASA Tg. Mureş – FC Argeş                0-3

Pandurii Tg. Jiu – CS Baloteşti (amânat)

Sportul Snagov – Dacia Brăila (amânat)

Luceafărul Oradea – Metaloglobus 2-0

Au marcat: Vl. Rusu (84’), Cl. Codoban (90’)

Foresta Suceava – Academica         0-1

A marcat: M. Târşa (90+2’)

Ştiinţa Miroslava – CS Mioveni        1-0

A marcat: Al. Marin (74’)

Ripensia Timişoara – Chindia            2-3

Au marcat: Ad. Ungureanu (12’), N. Mediop (14’) / D. Florea (13’), Cr. Stoica (39’), M. Martac (77’)

UTA Arad – CS Afumaţi                       2-1

Au marcat: D. Buia (45+1’, 54) / Şt. Vasile (14’)

ASU Poli – FC Hermannstadt              0-1

A marcat: Şt. Blănaru (10’)

 

Clasament

  1. Dunărea Călăraşi      25   18   5    2   50-17    59
  2. AFC Hermannstadt   25   16   8    1   38-11    56
  3. Chindia Târgovişte   25    15   7    3   52-17    52
  4. CS Afumaţi                25    13   5    7   33-19    44
  5. FC Argeş                   25    12   7    6    38-22   43
  6. Academica Clinceni 25    12  7     6    39-31   43
  7. ASU Poli Timişoara  25   11   5    9    33-29    38
  8. CS Mioveni                25     8   7   10    36-34   31
  9. ASA Tg. Mureş         25     9   4   12    38-49   31
  10. UTA Arad                   25    7    9     9     32-33   30
  11. Luceafărul Oradea    25    8    6   11    40-42   30
  12. Sportul Snagov          24    8   6   10    20-22    30
  13. Ripensia Timişoara  25    7   8   10     48-38   29
  14. Metaloglobus             25   7    6   12     23-32   27
  15. Ştiinţa Miroslava       25    6   6   13     29-51    24
  16. Pandurii Tg. Jiu         24    5   9   10     30-39    24
  17. CS Baloteşti              24    6   6   12     30-48    24
  18. Foresta Suceava      25    7   3   15     22-65    24
  19. Dacia Brăila              24    5   6   13     49-51    21
  20. Olimpia Satu Mare 25     6   2   17     19-51   -38

ASA Tg. Mureş şi Olimpia Satu Mare s-au retras din competiţie.

Etapa a 27-a

Sâmbătă, 31 martie

11.00 Metaloglobus – Ripensia

11.00 Academica – Luceafărul

11.00 CS Mioveni – Foresta SUCEAVA

12.00 CS Afumaţi – Pandurii Tg. Jiu

12.00 Hermannstadt – Ştiinţa Miroslava

Duminică, 1 aprilie

13.00 FC Argeş – Dacia Unirea Brăila

13.30 Dunărea Călăraşi – UTA Arad

Olimpia Satu Mare – Sportul Snagov 0-3

Chindia – ASA Tg. Mureş 3-0

 

Etapa a 23-a / Program jocuri

ASA Târgu Mureş – Ripensia Timişoara        0-3

FC Hermannstadt – Olimpia Satu Mare        3-0

Marţi, 27 martie

16.00 Chindia Târgovişte – Ştiinţa Miroslava / TelekomSport 1

Miercuri, 28 martie

15.00 Academica Clinceni – Pandurii Târgu Jiu

15.00 Metaloglobus Bucureşti – ASU Politehnica Timişoara

15.00 FC Argeş – Foresta Suceava

15.00 Dacia Unirea Brăila – Luceafărul Oradea

16:00 CS Afumaţi – Sportul Snagov / TelekomSport 1

16.00 CS Baloteşti – Dunărea Călăraşi / DigiSport 1

19.30 CS Mioveni – UTA Arad / DigiSport 1

Leave a Reply