Stiri

Dunărea a debutat cu o remiză la Arad în Final Six-ul Cupei României U19

Vineri s-au desfăşurat, la Arad, primele două partide din cadrul Final Six-ul Cupei României U19 la futsal. În Grupa B, Dunărea şi Pro Tineret Sighişoara au terminat la egalitate 3-3. Echipa noastră a deschis scorul prin Rodrigo Coelho în minutul 7 însă egalarea a survenit după doar  34 de secunde când Bogdan Takacs a înscris pentru 1-1. În minutul 12, David Potor a marcat pentru Pro Tineret, scor 1-2, rezultat care s-a încheiat şi prima parte.

În repriza secundă, tot mureşenii sunt „pe val” marcând golul 3 prin acelaşi, Bogdan Takacs care şi-a trecut în cont dubla. Puştii, antrenaţi de Marian Şotârcă şi George Tomescu, au o revenire spectaculoasă marcând alte două goluri tot prin brazilianul, Rodrigo Coelho (34 şi 35).

3-3 este şi scorul final, rezultat care l-a determinat pe antrenorul Marian Şotârcă să declare: „Ar fi trebuit să câştigăm având în vedere că am dominat jocul. Ne-am creat multe ocazii pe care, din nefericire, nu le-am fructificat. Am întâlnit o echipă robustă cu un portar în mare formă. El este şi titularul naţionalei României U19. A fost un joc bun şi îi felicit pe băieţi pentru dăruire. Sper să obţinem victoria în ultimul nostru joc, de duminică, cu United Galaţi”.

În echipa noastră au evoluat şi internaţionalii, Andrei Ghiuţă şi Daniel Cristea, convocaţi la naţionala României U19 care a fost prezentă recent în Cehia, la Vsetin, la un puternic turneu internaţional unde a ocupat locul 2.

Sâmbătă, de la ora 19.00 se vor duela, în cadrul Grupei B, United Galaţi şi Pro Tineret Sighişoara.

Dunărea Călăraşi – Pro Tineret Sighişoara 3-3

Au marcat: R. Coelho (7, 34, 35) / B. Takacs (8, 30), D. Potor (12)

Dunărea: 12. Cătălin Bejenaru – 8. Doru Rotaru, 10. Andrei Ghiuţă, 11. Daniel Cristea, 20. Rodrigo Coelho. Rezerve: Laurenţiu Nicolae, 18. Marian Necula, 13. Fabian Ilie, 19. Gelu Niţu, 14. Florian Nae, 7. Tiberiu Nica, 9. Jean Radu, 5. Alex. Tudorache.

Antrenor: Marian Şotârcă.

 

Cupa României U19 – Faza a 4-a

Vineri, 23 martie

Grupa A Autobergamo – Şoimii Şimand 11-5

Grupa B Pro Tineret – Dunărea Călăraşi 3-3

 

Sâmbătă, 24 martie

17.00 Grupa A Imperial WET – Autobergamo

19.00 Grupa B United Galaţi – Pro Tineret

 

Duminică, 25 martie

15.00 Grupa B Dunărea – United Galaţi

Arbitri: Ovidiu Ciprian Bărluţiu (Cluj Napoca) – Cosmin Cristian Braşovean (Cluj – Napoca)

17.00 Grupa A Şoimii Şimand – Imperia WET

 

În finala programată luni, 26 martie, se vor califica echipele aflate pe primul loc în cele 2 grupe.

Leave a Reply