Ne-am calificat în play – off!

Sala sporturilor din Reşiţa a găzduit luni după-amiază partida dintre Muncitorul şi Dunărea Călăraşi din cadrul etapei a 17-a, penultima a sezonului regular al ligii I. Echipa noastră avea nevoie de victorie pe care a obţinut-o câştigând cu 8-3.

Stefan Krstic a deschis scorul în minutul 4, Robert Vârlan majorând diferenţa două minute mai târziu. Muncitorul reduce din handicap prin Alexandru Avramovici în minutul 11 însă bucuria gazdelor n-a durat decât 2 minute. Marian Plugaru înscriind pentru 1-3. În minutul 16, ambele echipe înscriu câte un gol. Alexandru Ciucur, de la gazde, respectiv Marian Şotârcă punctează pentru echipele lor, tabela arătând de acum 2-4. Până la pauză, acelaşi Şotârcă marchează pentru Dunărea (min. 19), refăcând diferenţa de 3 goluri!

După pauză, „galben – albaştrii” par şi mai motivaţi punctând consecutiv prin veteranii,  M. Şotârcă (triplă pentru antrenorul – jucător), în minutul 22 şi George Tomescu, în minutul 24 ducând scorul la 2-7!

Gazdele mai au tresărire palidă de orgoliu şi înscriu al 3-lea gol şi ultimul pentru ei în minutul 30 prin Alexandru Ciucur care-şi trece în cont dubla. Tabela se închide cu 1 minut înainte de fluierul final, brazilianul Rodrigo Coelho înscriind primul său gol sub tricoul Dunării (min. 39). Se termină 3-8 iar cele 3 puncte par necesare şi suficiente pentru ca Dunărea care a revenit acum pe 5, să fie deja cu gândul la play – off.

În ultima etapă a sezonului regular, Şoty&Co vor juca acasă cu FK Odorheiu Secuiesc, echipă care nu mai are nicio şansă la podium după ce luni a fost învinsă acasă de United Galaţi (scor 1-5). Partida se va desfăşura cel mai probabil pe 5 sau 6 aprilie.

Muncitorul Reşiţa – Dunărea Călăraşi 3-8 (2-5)

Au marcat: Al. Avramovici (11), Al. Ciucur (16, 30) / St. Krstic (4), R. Vârlan (6), M. Plugaru (13), M. Şotârcă (16, 19, 22), G. Tomescu (24), R. Coelho (39)

Muncitorul: R. Jivan – N. Budai, Al. Avramovici, Al. Ciucur, Cr. Popa. Rezerve: Ş. Ungureanu, D. Dragotă, D. Guduleasa, Al. Chelu, Al. Lucian, R. Păvan, Fl. Boţ. Antrenor Casian Doană

Dunărea: A. Moldovanu – M. Şotârcă, S. Krstic, G. Tomescu, M. Plugaru. Rezerve: Al. Tudorache, R. Coelho, Fl. Lazăr, S. Moreira, R. Vârlan. Antrenor Marian Şotârcă.