Et. 25: Dunărea – Sportul Snagov. Ce a fost în tur!

Primul duel din acest sezon dintre Dunărea şi Sportul s-a desfăşurat pe 2 septembrie 2017, la Snagov, partida contând pentru etapa a 6-a. A fost cel de-al doilea joc cu Dan Alexa pe bancă, încheiat cu victoria echipei noastre, cu 1-0. Unicul gol al meciului a purtat autograful lui Valentin Alexandru care a înscris din penalty în minutul 49.

Partida a avut spre final destule momente tensionate, secundul Constantin Ilie fiind eliminat în minutul 86. Centralul Florin Andrei a acordat şi 5 cartonaşe galbene, 2 pentru gazde şi 3 pentru oaspeţi.

Returul se va desfăşura pe 17 martie la Călăraşi începând cu ora 12.00. În primele 2 jocuri din 2018, Sportul Snagov a remizat acasă cu Ripensia Timişoara (et. 22), scor 1-1 şi a câştigat prin neprezentare cu 3-0 partida cu ASA, programată în cadrul etapei a 24-a. Mureşenii s-au retras înainte de startul mini – returului din campionat.

Dunărea a bifat o remiză (0-0 cu Hermannstadt – et. 23) şi o victorie (2-1 cu CS Afumaţi – et. 24), ambele jocuri disputându-se la Călăraşi.

În acest moment, Dunărea se află pe primul loc în clasament cu 53 de puncte iar Sportul Snagov, echipă antrenată de Valeriu Răchită e pe 10 cu 30 de puncte