Remiză preţioasă, la Iaşi

Dunărea Călăraşi a obţinut un punct preţios la Iaşi în confruntarea cu CSM Politehnica, în meci contând pentru runda a 16-a a sezonului regular al ligii I la futsal.

În faţa câtorva sute de spectatori gazdele au deschis scorul încă din minutul 4 prin tânărul jucător spaniol, Jodas Vives Antoni “Toni”. Dunărea egalează 6 minute mai târziu prin internaţionalul sârb, Predrag Jovanovic care transformă o lovitură de la 6 metri. Jocul se încinge însă tabela rămâne neschimbată până la pauză.

În partea secundă, CSM revine la timonă prin căpitanul Despan care înscrie în minutul 29. De data asta bucuria gazdelor a fost ţi mai scurtă. După doar câteva zeci de secunde, Stefan Krstic a marcat pentru 2-2, rezultat cu care s-a încheiat şi partide.

Cu 21 de puncte, Dunărea ocupă locul 5 în clasament. În penultima etapă, Şoty&Co vor evolua tot în deplasare, cu Muncitorul Reşiţa, partida fiind programată pe 19 martie, de la ora 16.00.

CSM Poli Iaşi – Dunărea 2-2 (1-1)

Au marcat: Toni (4’), A, Despan (29’) / P. Jovanovic (10’ – lov. 6 metri), S. Krstic (30’)

CSM Poli Iaşi: G. Pădure – L. Ruxandari, A. Despan (cpt), Jodas Vives Antoni “Toni”, R. Guţu. Rezerve: I.  Grigoraş – V. Pricop, Joel Rios Oliva, A. Nistor, R. Mircia.

Antrenor: Nelu Stancea

Dunărea Călăraşi: A. Moldovanu – R. Coelho, M. Şotârcă, P. Jovanovic, S. Krstic. Rezerve: E. Cinaru – D. Rotaru, G. Tomescu (cpt), R. Vârlan, Silva Moreira, Fl. Lazăr.

Antrenor: Marian Şotârcă