Stiri

Dunărea s-a distanţat în clasament!

Fotbaliştii arădeni de la UTA ne-au făcut un cadou, remizând duminică, pe teren propriu, cu FC Hermannstadt, scor 1-1, într-un meci din cadrul etapei a 24-a. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 7 prin Marius Curtuiuş, sibienii egalând în minutul 24 prin golgeterul Bogdan Rusu. În urma acestui egal, Hermannstadt are 50 de puncte cu 3 mai puţine decât Dunărea care totalizează 53. Sâmbătă, echipa noastră s-a impus cu 2-1 în faţa ilfovenilor de la CS Afumaţi. Dunărea a profitat şi de remiza Chindiei la Suceava cu Foresta (scor 1-1) mărindu-şi la 7 diferenţa de puncte faţă de formaţia de sub Turnul Chindiei.

Într-un alt joc disputat duminică la Timişoara, Ripensia a trecut de Dacia Brăila cu 2-1. Senegalezul Ndiaye Mediop a marcat două goluri devenind golgeterul ligii a 2-a cu 16 reuşite.

 

Etapa a 24-a / Rezultate

Luceafărul Oradea – FC Argeş 3-2

Au marcat: Vl. Rusu (37’ – pen., 87’), M. Dulca (90’) / V. Buhăescu (3’), Ad. Balea (29’ – aut.)

Foresta Suceava – Chindia Târgovişte 1-1

Au marcat: M. Matei (90+3’ – pen.) / D. Florea (52’)

Ştiinţa Miroslava – Metaloglobus 1-1

Au marcat: Al. Marin (4’) / M. Bilciurescu (59’)

Pandurii Tg. Jiu – CS Mioveni 2-1

Au marcat: C. Ionică (8’), G. Tudoran (64’) / R. Ayza (3’)

ASU Poli Timişoara – Academica Clinceni 2-2

Au marcat: D. Sorescu (7’, 71’ – pen.) / P. Paţurcă (3’), B. Barbu (82’ – pen.)

Dunărea Călăraşi – CS Afumaţi       2-1

Au marcat: V. Alexandru (45+2’ – pen.) C. Cristea (78’) / M. Dedu (6’ – pen.)

Ripensia Timişoara – Dacia Unirea 2-1

Au marcat: N. Mediop (7’, 69’ – pen.) / A. Banyoi (26’)

UTA Arad – FC Hermannstadt           1-1

Au marcat: M. Curtuiş (7’) / B. Rusu (24’)

Sportul Snagov – ASA Tg. Mureş 3-0

Olimpia Satu Mare – CS Baloteşti 3-0

Clasament

  1. Dunărea Călăraşi     23 16  5    2   45-17   53
  2. AFC Hermannstadt  23 14  8    1   36-11   50
  3. Chindia Târgovişte   23 13  7    3   47-14   46
  4. CS Afumaţi                23 12  5    6   29-17   41
  5. Academica Clinceni 23 11  6    6   38-31   39
  6. FC Argeş                   23 10  7    6   33-21   37
  7. ASU Poli Timişoara 23 11  4    8   32-27   37
  8. ASA Tg. Mureş         23   9   4 10   38-43    31
  9. CS Mioveni               23   8   6    9   35-32   30
  10. Sportul Snagov         23   8   6    9   20-20   30
  11. Ripensia Timişoara 23   7   8    8   45-33   29
  12. Luceafărul Oradea   23   7   6  10   37-40   27
  13. UTA Arad                  23   6   8     9  28-30   26
  14. Pandurii Tg. Jiu        23   5   9     9  30-38    24
  15. Metaloglobus            23   6   6   11  21-29   24
  16. Foresta Suceava     23   7   3   13  21-62    24
  17. CS Baloteşti             23   6   5   12  28-46   23
  18. Ştiinţa Miroslava      23   6   5   12   29-50   23
  19. Dacia Brăila             23   4   6   13   46-51   18
  20. Olimpia Satu Mare  23   6   2   15   19-45  -36

ASA Tg. Mureş şi Olimpia Satu Mare s-au retras din competiţie.

 

Etapa a 25-a

Sâmbătă, 17 martie

11.00 FC Argeş – RipensiaTimişoara

11.00 Metaloglobus – Foresta Suceava

11.00 Academica Clinceni – Ştiinţa Miroslava

11.00 CS Baloteşti – UTA Arad

12.00 Dunărea Călăraşi – Sportul Snagov

Duminică, 18 martie

12.00 FC Hermannstadt – Pandurii Tg. Jiu

13.00 Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea

Luni, 19 martie

18.00 CS Mioveni – ASU Poli Timişoara

Dacia Unirea – ASA Tg. Mureş 3-0

CS Afumaţi – Olimpia Satu Mare 3-0

Leave a Reply