Et. 24 / Cele 3 puncte au rămas la Călăraşi!

„Va fi un meci greu pentru noi. CS Afumaţi e o echipă bună care ştie fotbal” este, pe scurt, declaraţia lui Dan Alexa făcută înainte de startul jocului Dunărea – CS Afumaţi, desfăşurat sâmbătă la o jumătate de oră după prânz pe arena Ion Comşa. Şi de data asta, antrenorul „galben – albaştrilor” a avut dreptate!

Partida a început, practic, de la 0-1. În minutul 4, Vasile Olariu este împins în suprafaţa de pedeapsă de Marius Tomozei iar penalty-ul acordat de centralul vâlcean, Cătălin Buşi este transformat două minute mai târziu de golgeterul, Mugurel Dedu.

Dunărea resimte şocul dar cu toate acestea reia ofensiva spre poarta lui Marinescu. Oaspeţii se apără şi nu ezită să iasă la „bătaie” ori de câte ori au avut ocazia.

În minutul 41, accidentat, Cătălin Doman, venit în iarnă sub formă de împrumut de la ACS Poli Timişoara, este înlocuit de Ciprian Rus. Egalarea a survenit până la finalul primei părţi. Mai exact în al doilea minut al prelungirilor, Valentin Alexandru fructifică o lovitură de la 11 metri după un fault făcut chiar asupra lui de goalkeeperul ilfovean.

Remontată după pauză, Dunărea reia şarjele ofensive spre poarta Afumaţilor şi reuşeşte să se desprindă pe tabelă în minutul 78. Ciprian Rus a centrat de pe dreapta în centrul careului, acolo e Valentin Munteanu care lăsat mingea pentru Călin Cristea. Venit în viteză, mijlocaşul nostru a reluat cu latul în vinclu, marcând un gol de neuitat, mare cât 3 puncte. De bucurie, Cristea şi-a scos tricoul fiind imediat sancţionat cu un cartonaş galben. Pentru că mai avea unul primit în min. 73, Cristea îl vede şi pe cel „roşu” fiind trimis la cabine. O greşeală impardonabilă totuşi pentru un jucător cu experienţă!

Ambele echipe au încheiat partida în 10. De la oaspeţi a fost eliminat încă din minutul 72 căpitanul Răzvan Patriche pentru cumul de „galbene”.

Dunărea obţine prima victorie în 2018 şi rămâne pe primul loc cu 53 de puncte în cont. Sâmbăta viitoare, Alexa&Co vor juca tot acasă şi tot cu o echipă ilfoveană: Sportul Snagov.

Etapa a 24-a continuă duminică cu ultimele două partide. De la ora 11.00, la Timişoara, Ripensia se va duela cu Dacia Brăila iar de la prânz, UTA va încerca să producă surpriza în bătălia cu Hermannstadt, ocupanta locului 2 în clasament.

Dunărea Călăraşi – CS Afumaţi   2-1

Au marcat: V. Alexandru (45+2’ – pen.), C. Cristea (78’) / M. Dedu (6’)

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Şandru, A. Dobrosavlevici, M. Tomozei – C. Cristea, P. Iacob – Missi Mezu (65’ – V. Munteanu), C. Doman (41’ C. Rus), Al. Stoica – V. Alexandru (59’ S. Pană). Rezerve: G. Popa – B. Manole, B. Vasile, G. Preoteasa

Antrenor: Dan Alexa

CS Afumaţi: A. Marinescu – R. Onea, C. Robicek, R. Patriche (cpt.), C. Perju – V. Olariu, Vl. Tudorache, R. Avram, R. Buduroi (75’ – N. Buzea), Şt. Vasile (57’ – M. Manole), M. Dedu. Rezerve: M. Obretin – A. Zaharia, 8. Novacek, D. Burlacu, Al. Mitu,

Antrenor: Vasile Neagu

Arbitru: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea); Asistenţi: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) şi Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ).

Cartonaşe galbene: B. Şandru (5’), V. Munteanu (26’ – aflat pe banca de rezerve), A. Dobrosavlevici (45+3’), C. Cristea (73’, 78’), C. Lungu (90+1’) / R. Patriche (21’, 72’), V. Olariu (25’), A. Marinescu (27’), R. Avram (45+1’), C. Robicek (90’), Vl. Tudorache (90+4’).

Cartonaşe roşii: C. Cristea (78’) / R. Patriche (72’)

Etapa a 24-a

Luceafărul Oradea – FC Argeş 3-2

Au marcat: Vl. Rusu (37’ – pen., 87’), M. Dulca (90’) / V. Buhăescu (3’), Ad. Balea (29’ – aut.)

Foresta Suceava – Chindia Târgovişte 1-1

Au marcat: M. Matei (90+3’ – pen.) / D. Florea (52’)

Ştiinţa Miroslava – Metaloglobus 1-1

Au marcat: Al. Marin (4’) / M. Bilciurescu (59’)

Pandurii Tg. Jiu – CS Mioveni 2-1

Au marcat: C. Ionică (8’), G. Tudoran (64’) / R. Ayza (3’)

ASU Poli Timişoara – Academica Clinceni 2-2

Au marcat: D. Sorescu (7’, 71’ – pen.) / P. Paţurcă (3’), B. Barbu (82’ – pen.)