Gabriel Toma, primul gol pentru România U17 în amicalul cu Cipru

Reprezentativa Under 17 a României a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul amical disputat marți, 27 februarie, în fața selecționatei similare a Ciprului.

Tricolorii au deschis scorul încă din minutul 2 prin reușita atacantului Dunării Călăraşi, Gabriel Toma și au mărit avantajul prin “vârful” Craiovei, Jovan Markovic (17). La finalul primei reprize, selecționerul Aurel Țicleanu a schimbat întreaga echipă. Reprezentativa noastră a menținut rezultatul până spre finalul meciului, când ciprioții au reușit să restabilească egalitatea, în urma reușitelor din minutele 78 și 80+3.

Meciul s-a disputat pe stadionul Makario din Nicosia. Următorul meci dintre cele două selecționate de juniori se va juca pe 1 martie, începând cu ora 15:00.

Iată şi componenţa României

Repriza 1: 23. Șerban-cpt. – 2. Georgescu, 3. Catrici, 5. Marin, 15. Chiorean – 8. Negrean, 6. Călin, 20. Matiș – 9. Toma, 11. Markovic, 14. Nițu

Repriza 2: 12. Ducan, 4. Rus, 13. Ristea, 16. Vlad-cpt, 18. Cohan – 19. Popescu (26. Craioveanu, 70), 10. Mitrea, 21. Cracea – 17. Pogaci, 7. Boștină, 22. Nițescu