Et. 22: O remiză albă: Dunărea – FC Hermannstadt 0-0!

Pe un frig pătrunzător, de iarnă veritabilă, cele mai bune două echipe ale ligii a 2-a, Dunărea şi FC Hermannstadt s-au duelat duminică după-amiază la Călăraşi în epilogul etapei a 22-a, prima din 2018. Departajate de un singur punct în clasament, cele două rivale, sensibil întărte în această pauză competiţională, au încercat pe alocuri să joace şi fotbal însă vremea până la urmă şi-a spus cuvântul. Terenul a fost apt pentru un astfel de meci iar acest lucru se datorează eforturilor aproape supraomeneşti depuse de preşedintele Florin Brişan şi echipa sa până aproape de startul jocului.

Cea mai notabilă fază a primei părţi s-a derulat în minutul 17. Oaspeţii obţin un penalty, cu multă uşurinţă acordat de centralul gălăţean Adrian Cojocaru, ratat însă de Bogdan Rusu. Golgeterul Sibiului a tras pe jos în stânga lui Cezar Lungu pe lângă poartă. Oricum portarul nostru era pe minge, alegând bine colţul. În rest, cele două echipe şi-au împărţit perioadele de dominare, la pauză scorul fiind acela din prima secundă, 0-0.

În repriza secundă, Dan Alexa face câteva modificări şi în registrul tactic generând o superioritate ceva mai consistentă a Dunării, fără consecinţe, din păcate, şi pe tabelă. Odată cu trecerea timpului, Hermannstadt părea că se mulţumeşte cu remiza, lăsând impresia că şi-a îndeplinit obiectivul.

0-0 este şi scorul final, o remiză albă în deplină concordanţă şi cu vremea rece, tăioasă, de iarnă sub care s-a desfăşurat şi derby-ul momentului în liga a 2-a.

Dunărea rămâne în continuare pe primul loc totalizând 50 de puncte, cu unul mai mult decât Hermannstadt (locul 2) şi 5, în plus faţă de Chindia care sâmbătă a învins la Timişoara pe ASU cu 2-1.

Sâmbăta viitoare, „galben – albaştrii2 vor juca în deplasare cu CS Baloteşti (locul 18 cu 20 de puncte), echipă învinsă duminică cu 4-1 în deplasare la Afumaţi.

Dunărea Călăraşi – AFC Hermannstadt      0-0

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, B. Şandru, B. Manole (Drăghiceanu 42′), M. Tomozei – A. Dobrosavlevici – Missi Mezu (V. Munteanu 65′), Cr. Puşcaş, P. Iacob, C. Doman – V. Alexandru (C. Rus 75′)

Rezerve: G. Popa – C. Cristea, B. Vasile, D. Spehar

Antrenor: Dan Alexa

AFC Hermannstadt: Căbuz – Al. Coman, I. Stoica, R. Crişan, M. Stancu – Dâlbea (cpt.), Boboc – D. Tătar (Hergheligiu 89′), Curtean (Danci 90+3′), B. Rusu – Şt. Blănaru (P. Petrescu 79′)

Rezerve: T. Niga – Pamfile, Ct. Pîrvulescu, S. Lupu

Antrenor: Alexandru Pelici

Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); Asistenţi: Imre-Laszlo Bucşi (Sfântu Gheorghe) şi Stelian Slabu (Braşov).

Cartonaşe galbene: Cr. Puşcaş (39’) / D. Tătar (38’), R. Crişan (62’), P. Petrescu (83’), R. Boboc (88’), Al. Coman (90+2’)

Etapa a 22-a

Olimpia Satu Mare – CS Mioveni             0-3

Luceafărul Oradea – ASA Tg. Mureş      3-0

UTA Arad – Academica Clinceni             1-3

Au marcat: D. Buia (10) / Găină (55), Blejdea (68), D. Popa (90+2 – aut.)

Pandurii Tg. Jiu – Metaloglobus             1-0

A marcat B. Dănăricu (25)

Foresta Suceava – Dacia Unirea Brăila  1-0

A marcat: M. Matei (90+1)

Ştiinţa Miroslava – FC Argeş                    2-3

Au marcat: Al. Marin (77), A. Nemţanu (85) /  V. Buhăescu (44), R. Costin (45), I. Şerban (67)

Sportul Snagov – Ripensia Timişoara    1-1

Au marcat: V. Ferfelea (71) / Al. Bădăuţă (62)

ASU Poli Timişoara – Chindia                  1-0

A marcat C. Predescu (21 – penalty)

CS Afumaţi – CS Baloteşti                         4-1

Au marcat: M. Dedu (43’, 70’), Fl. Buduroi (66’), Vl. Tudorache (90’) / C. Mihai (64’)

Dunărea – FC Hermannstadt                    0-0