Dunărea / D. Alexa: Am întâlnit o echipă foarte bună. Un rezultat bun care ne menţine pe primul loc

Antrenorul Dan Alexa a declarat imediat după jocul cu Hermannstadt că rezultatul, de 0-0, este unul bun, echitabil care o menţine pe Dunărea pe primul loc în topul ligii a 2-a. În opinia sa, penalty-ul acordat de gălăţeanul Cojocaru în favoarea oaspeţilor a fost inexistent. “Legat de aspectul jocului, o primă repriză dominată de Sibiu. Au avut şanse importante dar până la acel penalty inexistent am controlat jocul. Apoi Hermannstadt a avut o perioadă foarte bună până la pauză, noi bifând trei situaţii bune de a marca. În repriza a doua nu ne-au mai pus probleme, am fost mult mai prezenţi şi cred că partea secundă ne-a aparţinut. Până la urmă e un rezultat echitabil! Am întâlnit o echipă foarte bună a ligii a 2-a, o echipă întărită, foarte bine organizată. Ştiam că o să fie un joc în care nu ai posibilitatea să ai foarte multe ocazii.Ştim cu toţii că Sibiul se axează foarte multe pe faza defensivă. Până la urmă un rezultat echitabil, un rezultat bun care ne menţine pe primul loc.” a declarat la conferinţa de presă Alexa care a mai adăugat că pentru Dunărea urmează 3 partide dificile, obiectivul fiind obţinerea unui punctaj maxim. “Pentru noi urmează o perioadă de 3 jocuri în care foarte important este să obţinem maximul de puncte.” a mai susţinut tehnicianul liderului ligii a 2-a.