Et. 22: Dunărea – FC Hermannstadt. Ce a fost în tur

Cel mai aşteptat meci al începutului de an în liga a 2-a se va desfăşura duminică, 25 februarie, la Călăraşi, în cadrul etapei a 22-a a ligii secunde la fotbal. Pe arena Ion Comşa se vor afla faţă în faţă Dunărea şi AFC Hermannstadt, ocupantele primelor două locuri din clasament, departajate doar de un singur punct. Partida va începe la ora 15.00, un bilet de intrare costând 10 lei.

Dar ce a fost în tur. Meciul s-a desfăşurat la Sibiu pe 19 august, în cadrul etapei a 3-a. Sibienii au câştigat greu cu 2-1, marcând golul victoriei în al doilea minut al prelungirilor prin fundaşul Daniel Tătar. Gazdele au deschis scorul prin căptanul Răzvan Dâlbea, cu 2 minute înainte de finalul primei reprize. La 7 minute de la reluare, Valentin Alexandru a transformat o lovitură de la 11 metri, egalând la 1. (min. 52).

În acel joc, condus la centru de Dan Botescu, 4 jucători ai Dunării au încasat cartonaşul galben. La Sibiu, Dunărea era condusă de pe margine, interimar, de Ion Manu, ajutat de Mirel Condei.

Duminică, 25 februarie ar putea fi şi ziua revanşei. Sunt aşteptaţi în tribune toţi iubitorii fotbalului şi ai Dunării într-un duel de zile mari.