Capăt de drum în Cupa României: Dunărea – Imperial WET 0-5!

Sala Polivalentă Ion C. Neagu a găzduit duminică seară duelul dintre Dunărea şi Imperial WET Miercurea Ciuc din cadrul optimilor de finală ale Cupei României. Partida s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, scor 0-5, harghitenii calificându-se în sferturi. Imperial a deschis scorul după nici 4 minute de joc prin Da Silva care a reluat fulgerător în poarta apărată de Andrei Moldovanu. Diferenţa s-a mărit după doar 74 de secunde „decarul” Levente Tanko învingându-l şi el pe goalkeeperul nostru. Dunărea s-a străduit să revină în joc însă oaspeţii au fost mult mai determinaţi, prima repriză încheindu-se cu un avantaj de 2 goluri pentru elevii lui Lorand Szocs.

În partea secundă, Imperial, cu 8 noutăţi în acest mini – retur perforează alte 3 ori poarta lui Moldovanu. Alvaro înscrie pentru 0-3 în minutul 23 şi tot în acel minut se face 0-4 graţie reuşitei semnate de Barna Hunor Birtalan. Tabela se închide la 0-5 în minutul 35, golul fiind semnat de acelaşi Da Silva.

În echipa noastră au debutat şi cele două „noutăţi”, brazilianul Rodrigo Coelho şi portughezul Silva Moreira.

Dunărea ratează calificarea în fazza imediat următoare a Cupei, urmând a se concentra de acum doar în campionat.

Aflată pe 5, echipa pregătită de Marian Şotârcă va debuta în 2018 în campionat la Călăraşi. Partida cu CS United Galaţi din cadrul etapei a 15-a va avea loc luni, 26 februarie de la ora 18.00 în Sala Polivalentă Ion C. Neagu.

Dunărea Călăraşi – Imperial WET Miercurea Ciuc 0-5 (0-2)

Au marcat: Da Silva (3.44 şi 34.25), L. Tanko (4.58), Alvaro (22.13), B. Birtalan (22.32)

Dunărea: A. Moldovanu – M. Plugaru, St. Krstic, M. Şotârcă, P. Jovanovic. Rezerve: E. Cinaru – G. Tomescu, Fl. Lazăr, J. Radu, Silva Moreira, R. Coelho, R. Vârlan.

Antrenor: Marian Şotârcă

Imperial WET: R. Durante – Alvaro, M. Duque, R. Terralvo, B. Birtalan. Rezerve: L. Tanko, Ov. Aramă, P. Pavel, Lucio, C. Pinto, Da Silva, N. Dobri, Z. Balog, G. Dospinescu.

Inter Gheorghieni – City us Tg. Mureş

S-au calificat până acum în sferturi: Fortius Buzău, United Galaţi, CFF Clujana, CSM Politehnica Iaşi, Informatica Timişoara, Autobergamo Deva şi Imperial WET Miercurea Ciuc