Eşec cu Brăila

Dunărea a pus capăt sâmbătă meciurilor de verificare din această pauză de iarnă fiind învinsă la Călăraşi de Dacia Unirea Brăila cu scorul de 2-1.

Elevii lui Dan Alexa au marcat primii prin Missi Mezu, în minutul 22. Dacia putea egala 9 minute mai târziu însă Al. Pop a rata o lovitură de la 11 metri. Oaspeţii nu cedează şi în minutul 43 restabilesc egalitatea prin Alin Manea.

În partea secundă, Dunărea se mută în jumătatea adversă însă pe tabelă tot Dacia e mai activă. În minutul 71 la capătul unui contraatac, fostul jucător al Dunării, Al. Pop punctează pentru 1-2, acesta fiind şi rezultatul final.

Dan Alexa a mers sâmbătă pe mâna jucătorilor care n-au evoluat vineri la Cuza Vodă împotriva Victoriei Traian (scor 5-1). În partea secundă a evoluat din minutul 55 şi Cătălin Doman, transferat până în vară de la ACS Poli Timişoara.

Duminică, 25 februarie se reia campionatul, Dunărea urmând a se duela la Călăraşi cu FC Hermannstadt, ocupanta locului 2. Duelul, considerat pe bună dreptate un derby autentic, va începe la ora 15.00 şi se va desfăşura pe arena Ion Comşa.

Dunărea Călăraşi – Dacia Unirea Brăila 1-2

Au marcat: Missi Mezu (22) / Alin Manea (43), Al. Pop (71)

Dunărea: C. Lungu – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru, M. Tomozei – Cr. Puşcaş, C. Cristea – Missi Mezu, M. Drăghiceanu (55 C. Doman), V. Munteanu – C. Rus (72 K. Mahrez). Rezerve: G. Popa, Fl. Muntean – G. Preoteasa.

Antrenor: Dan Alexa