Doar 5 înfrângeri în 2017!

Aflată pe primul loc în topul ligii a 2-a, Dunărea Călăraşi a avut un an fotbalistic 2017 destul de bun. În cele 34 de jocuri oficiale, efectiv disputate în acest, „galben – albaştrii” n-au bifat decât 5 înfrângeri: 4, în campionat (toate în deplasare!) şi una în Cupa României, faza a 4-a.

Primul eşec a fost suferit pe 8 aprilie în Capitală, mai exact pe terenul formaţiei Juventus care a câştigat partida cu 1-0 (et. 28). Cea de-a doua înfrângere a survenit la Timişoara, pe 6 mai în jocul cu ASU Poli, scor 4-1, duelul contând pentru etapa a 33-a. Pe banca tehnică a Dunării s-a aflat atunci Adrian Mihalcea.

În ediţia 2017 – 2018, echipa noastră şi-a trecut în cont, până acum, alte două eşecuri. Primul chiar în runda I, la Clinceni, pe 5 august. Academica a câştigat cu 4-1, deşi a fost condusă la pauză cu 1-0. La acel moment, Dunărea era antrenată de Adrian Iencsi.

Două săptămâni mai târziu, mai exact pe 19 august, Dunărea a fost învinsă la Sibiu de Hermannstadt cu 2-1, partida desfăşurându-se în cadrul etapei a 3-a. Echipa era condusă de Ion Manu, în calitate de „principal” interimar.

Dunărea a bifat a 5-a înfrângere anuală la Slobozia, pe 3 octombrie. În cadrul fazei a 4-a a Cupei României, elevii lui Dan Alexa au fost învinşi de Unirea cu 2-1. Deşi a condus la pauză cu 1-0, Dunărea a fost până la urmă eliminată din competiţie. Este primul eşec din mandatul lui Dan Alexa! Sub conducerea sa, gruparea din B-dul Republicii, 39, a obţinut 15 victorii şi 3 egaluri, în cadrul campionatului ligii a 2-a.