Dunărea, foarte aproape de victorie, la Miercurea Ciuc!

Futsal / Dunărea, foarte aproape de victorie, la Miercurea Ciuc!

Imperial WET şi-a dorit enorm revanşa în faţa Dunării după înfrângerea suferită, în tur, la Călăraşi, pe 7 octombrie (scor 5-3 pentru Şoty&Co). Şi a pornit în forţă partida programată duminică seară în cadrul etapei a 14-a, deschizând scorul după exact 132 de secunde. A marcat Laszlo Szocs, hargitenii mărindu-şi diferenţa după doar 2 minute şi 10 secunde prin P. Pavel. Dunărea taie elanul gazdelor reducând din diferenţă în finalul minutul 6 prin veteranul George Tomescu.

Harghitenii reiau ofensivă şi înscriu rapid alte două goluri prin acelaşi Laszlo Szocs (min. 7.19) şi Zoltan Balog (min. 8.50). Zarurile păreau aruncate însă cu două secunde înainte de finalul primei părţi, Marian Şotârcă înscrie pentru 4-2.

Startul reprizei secunde aparţine “galben – albaştrilor” care reuşesc nu doar să reducă din diferenţă prin Predrag Jovanovic (min. 23.53) ci să şi egaleze tot prin Marian Şotârcă (min. 25.21).

Imperial revine la timonă punctând prin Barna Birtalan pentru 5-4 în minutul 29.57. Dunărea ratează enorm trimiţînd de vreo 5 ori balonul în bară, reuşind până la urmă să restabilească egalitatea în minutul 38.22 prin Marian Plugaru.

Gazdele l-au pierdut în minutul 34 pe Laszlo Szocs, vedeta care a marcat şi două din cele 5 goluri fiind eliminată pentru comportare violentă.

Dunărea bifează a doua remiză stagională şi se pregăteşte pentru jocul restanţă din cadrul etapei a 13-a, cu campioana, Autobergamo Deva, echipă care a dispus în această rundă de reşiţenii de la Muncitorul cu 25-3! Partida se va desfăşura joi, 14 decembrie în Sala Polivalentă Ion. C. Neagu, începând cu ora 18.00. Va fi ultimul joc oficial din acest an urmând ca returului sezonului regular să se reia anul viitor pe 25 februarie.

Imperial WET – Dunărea Călăraşi 5-5 (4-2)

Au marcat: L. Szocs (3, 8), P. Pavel (5), Z. Balog (9), B. Birtalan (30) / G. Tomescu (6), M. Şotârcă (20, 26), P. Jovanovic (24), M. Plugaru (39)

Dunărea: A. Moldoveanu – P. Jovanovic, M. Şotârcă, M. Şotârcă, M. Plugaru, G. Tomescu. Rezerve: E. Cinaru – D. Rotaru, Fl. Lazăr, N. Rancic, Al. Stepic, R. Vârlan

10. City’us Tg. Mureş          13     2    0   11  28-106    -2

În şedinţa Comisiei de Etică şi Disciplină a FRF din data de 01.11.2017 s-a hotărât în baza art. 24 lit C pct. 1 lit. b din RSTJ, sancţionarea clubului ACS City’us Tg Mureş cu interzicerea şi sau legitimarea de jucători în calitate de club cesionar, precum şi scăderea a 4 puncte din clasament. 2. În şedinţa Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF din data de 22.11.2017 s-a hotărât în baza art 24.lit C pct 1 lit b din RSTJ sancţionarea clubului ACS City’us Tg Mureş cu scăderea a 4 puncte.