Am îngenunchiat şi Mioveniul! Et. 21: CS Mioveni – Dunărea 1-3 (1-0)

Am început anul fotbalistic 2017, pe 24 februarie la Mioveni şi l-am încheiat pe 8 decembrie, tot acolo. De data asta, duelul nu s-a mai încheiat la egalitate. Cea de-a 4-a confruntare dintre Mioveni şi Dunărea s-a terminat cu victoria „galben – albaştrilor” care s-au impus cu 3-1 deşi au fost conduşi la pauză cu 1-0.

Partida, desfăşurată în prologul etapei a 21-a, a început cu un moment de reculegere în memoria MS Regele Mihai I al României.

Gazdele pornesc ceva mai energic şi deschid scorul în minutul 15. Brazilianul Robert Ayza centrează perfect în careu, deşi-l avea în faţă pe Ionuţ Ţenea, iar Eduard Florescu, nemarcat, reia cu capul în stânga lui Cezar Lungu. Golul nu-i pune prea mult în dificultate pe „galben – albaştrii” care ar fi putut egala spre finalul reprizei. În minutul 41. Marian Drăghiceanu a scăpat singur înspre poartă, a şutat în Sima, însă s-a ridicat absolut aiurea fanionul de la margine pentru ofside.

Repriza a doua a dominată clar de Dunărea. În minutele 54 şi 57, Vali Alexandru ratează două bune ocazii anticipând reuşita lui Silviu Pană din minutul 58. Călin Cristea îl deschide foarte bine pe dreapta pe Marian Drăghiceanu care intră în careu de unde centrează perfect pentru Pană care nemarcat, pune latul şi din 8-9 metri îl învinge pe Sima.

Cinci minute mai târziu, Dunărea trece în avantaj. Acelaşi Călin Cristea execută o lovitură liberă de la circa 30 de metri, lateral dreapta, Ichim şi Missi Mezu sar la cap, mingea cade lângă ei, iar gabonezul e pe fază şi reia cu latul din 7 metri în plasa porţii lui Sima.

Dunărea închide definitiv jocul în minutul 87. Lansat în careu de Silviu Pană, Drăghiceanu încearcă să-l lobeze pe portar din colţul de şase metri lateral stânga, însă e faultat de Sima iar centralul sătmărean Florin Mazilu arată punctul cu var. Execută Vali Alexandru, plasat în stânga lui Sima care este nevoit pentru a 3-a oară să scoată balonul din plasă.

Victorie absolut meritat pentru echipa noastră care nu s-a pierdut cu firea după primirea golului în prima repriză. Dunărea a dovedit multă stăpânire de sine şi maturitate bifând al 18 lea joc consecutiv fără înfrângere sub mandatul tandemului Florin Brişan (preşedinte) – Dan Alexa (antrenor).

Excelentă şi prestaţia galeriei noastre, una foarte inimoasă care şi-a încurajat favoriţii în fiecare clipă.

Cu 49 de puncte în cont, Dunărea urcă din nou pe primul loc şi aşteaptă finalul partidei FC Hermannstadt – CS Afumaţi, programată duminică, de la ora 12.00 pentru a ştii pe ce poziţie va încheia anul: prima sau a doua!

Sâmbătă, după-amiază, „galben – albaştrii” vor participa la un banchet organizat de conducerea executivă urmând să intre în vacanţă până pe 9 ianuarie 2018. În jurul datei de 25 ianuarie, echipa va pleca într-un stagiu de pregătire, cel mai probabil, la Antalya, în Turcia.

CS Mioveni – Dunărea Călăraşi 1-3 (1-0)

Au marcat: Ed. Florescu (15’) / S. Pană (58’), Missi Mezu (63’), V. Alexandru (87’ – pen.)

CS Mioveni: Sima – Alexe, Gugu, Ichim, Rădescu – C. Negoiţă, A. Neagoe – Ed. Neacşu (88’ Pirtea), Ed. Florescu (S. Ivan 81′), R. Ayza (65’ Andor) – C. Năstăsie. Rezerve: F. Croitoru – Mîrzeanu, M. Vintilă, Comănescu

Antrenor: Laurenţiu Roşu

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Şandru, B. Manole, M. Tomozei – S. Pană, C. Cristea – Missi Mezu (90+3’ A. Mesquita), M. Drăghiceanu (89’ B. Danciu), B. Kanda (65’ B. Vasile) – V. Alexandru. Rezerve: G. Popa – Al. Dincă, V. Munteanu, A. Gassama

Antrenor: Dan Alexa

Au arbitrat: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Adrian Mărginean (Aiud), Adrian Vornicu (Iaşi).

Cartonaşe galbene: Ed. Florescu (33’) / B. Manole (52’)