Et. 20 / Galop de sănătate: Dunărea – Academica 4-0!

Dunărea şi-a luat revanşa cu vârf şi îndesat câştigând cu 4-0 duelul cu Academica Clinceni din cadrul rundei a 20-a, prima etapă a returului, programat sâmbătă la Călăraşi. Jocul a fost dominat cap – coadă de „galben – albaştrii” care au marcat câte două goluri în fiecare repriză.

Prima reuşită a fost semnată de Vali Alexandru în minutul 23 după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. Fundaşul ilfovean, Mihai Şandru l-a faultat în careu pe Marian Drăghiceanu iar centralul Robert Dumitru a dictat penalty, transformat cu multă lejeritate de golgeterul Dunării.

Diferenţa se măreşte după 10 minute. Acelaşi Vali Alexandru e omul potrivit la locul potrivit învingându-l pe Toma Niga cu un şut aproape de linia porţii. Călin Cristea a centrat din lovitură liberă, la bara a doua, de unde piticul Marian Drăghiceanu a trimis în faţa porţii. Niga a rămas ţintuit lângă bara laterală iar Vali a trimis în poarta goală, bifând dubla.

La nici 4 minute de la reluare, Dunărea a înscris pentru 3-0 prin fundaşul central Bogdan Manole. Călin Cristea a executat perfect un corner, Manole reluând cu capul din suprafaţa de pedeapsă la colţul stâng.

Dunărea e pe val şi în minutul 59 punctează pentru 4-0. Marian Drăghiceanu e la serviciu iar Vali Alexandru la finalizare. O nouă triplă pentru Vali care urcă pe primul loc în topul golgeterilor cu 13 reuşite.

Academica a căutat golul de onoare însă nici Vlad Mihalcea (min. 81) şi nici Bogdan Ilie (85) nu l-au putut învinge pe Cezar Lungu.

Dunărea câştigă absolut meritat bifând sub mandatul lui Dan Alexa al 17-lea joc fără înfrângere (14 victorii şi 3 egaluri). Până la finalul jocului CS Baloteşti – Hermannstadt, programat duminică, 3 decembrie, de la ora 12.00, Dunărea urcă pe locul 1 cu 46 de puncte.

Etapa viitoare, „galben – albaştrii” se vor deplasa la Mioveni, partida cu CS fiind programată după toate probabilităţile vineri, 8 decembrie, de la ora 18.00, în nocturnă.

Dunărea Călăraşi – Academica Clinceni   4-0

Au marcat: Valentin Alexandru (23’ – pen., 33’, 59’), Bogdan Manole (49’)

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru, M. Tomozei – C. Cristea, Cr. Puşcaş (28’ B. Vasile) – Missi Mezu (78’ Al. Dincă), M. Drăghiceanu, B. Kanda – V. Alexandru (64’ V. Munteanu). Rezerve: G. Popa – A. Puşcaşu, B. Danciu, A. Gassama

Antrenor: Dan Alexa

Academica: Niga – Samson, Matei, C. Găină (46’ A. Gal), M. Şandru, Pulhac (cpt.), B. Barbu (74’ B. Ilie), V. Mihalcea, St. Drăghici (64’ D. Grozea), M. Ion, A. Blejdea. Rezerve: G. Ureche – V. Cristea, C. Gliga, M. Calu

Antrenor: Erik Lincar

Arbitru: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe); Asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Ionuţ Babadac (Alexandria).

Cartonaşe galbene: I. Ţenea (20’), B. Vasile (39’) / S. Drăghici (16’), S. Nwabueze (33’), A. Gal (54’), A. Blejdea (90+1’)

Etapa a 20-a

Sportul Snagov – Luceafărul Oradea 0-3

Au marcat: Ţînc (32’), Vl. Rusu (36’), Codoban (79’)

Foresta Suceava – Ripensia Timişoara 1-2

Au marcat: M. Matei (36’ – pen.) / Popa (20’), L. Tudor (45’)

Ştiinţa Miroslava – ASA Tg. Mureş 5-0

Au marcat: Buhăcianu (30’), Căruţă (59’), Şandru (70’), Izmană (83’), Asăvoaie (90’)

ASU Poli – Dacia Unirea Brăila 2-1

Au marcat: Bădăuţă (15’), Plămadă (22’) Roşoagă (65’)

Pandurii Tg. Jiu – FC Argeş 1-5

Au marcat: Dănăricu (88’) / Nilă (1’, 33’), Grecu (6’, 67’), Năstăsie (55’)

Olimpia Satu Mare – Metaloglobus 2-0