A doua triplă stagională pentru Vali Alexandru

Atacantul Valentin Alexandru a marcat sâmbătă în prima etapă a returului 3 (min. 23 din penalty, 33 şi 59) din cele 4 goluri ale Dunării în poarta ilfovenilor de la Academica Clinceni (scor 4-0), trecându-şi în cont a doua triplă stagională. Prima oară s-a întâmplat pe 7 octombrie, tot la Călăraşi, în partida Dunărea – Ştiinţa Miroslava 6-0 (goluri marcate în minutele 36, 53 şi 62 din penalty).

Numele lui Vali Alexandru a reapărut pe lista marcatorilor Dunării după o „pauză” de 49 de zile. Ultima oară a marcat la Suceava, pe 14 octombrie, primul gol al Dunării în disputa cu Foresta (et. 12), câştigată de „galben – albaştri” cu 2-0.

Cu cele 3 reuşite semnate sâmbătă, Vali Alexandru a ajuns la cota 13 (6 din penalty) devenind, momentan, şi golgeterul campionatului. El ar putea fi totuşi detronat dacă Bogdan Rusu (în prezent autor a 12 goluri) va marca duminică cel puţin 2 goluri pentru echipa sa, AFC Hermannstadt, în partida din deplasare cu CS Baloteşti, programată de la miezul zilei.

Golgeterii Dunării

13 goluri: Valentin Alexandru (6 din penalty)

4 goluri: Silviu Pană, Marian Drăghiceanu

3 goluri: Bodo Kanda, Gaetan Missi Mezu, Valentin Munteanu, Bogdan Manole

2 goluri: Bogdan Şandru, Cristian Puşcaş

1 gol: Bogdan Danciu, Călin Cristea

Autogol: S. Homei (Pandurii Tg. Jiu)

Liga a 2-a / Top 5 Golgeteri

13 goluri: Valentin Alexandru (Dunărea Călăraşi)

12 goluri: Bogdan Rusu (FC Hermannstadt)

11 goluri: Ndiaye Mediop (Ripensia)

10 goluri: Cosmin Năstăsie (CS Mioveni)

9 goluri: Cosmin Sîrbu (ASA Tg. Mureş), Cristian Cherchez (Chindia), Vlad Rusu (Luceafărul Oradea)