Dunărea / Cele mai multe goluri marcate, în repriza a 2-a: 22!

În cele 19 etape ale turului, Dunărea a marcat nu mai puţin de 36 de goluri, 14 în prima repriză, respectiv 22, în partea secundă. Din cele 36, 11 au fost reuşite în intervalul de minute 76-90 iar 9 între minutele 31 şi 45. Pe teren propriu, „galben – albaştrii” au punctat de 24 de ori, alte 12 goluri fiind înscrise în deplasare.

Sub comanda lui Dan Alexa, Dunărea a marcat începând cu runda a 4-a şi până la finalul turului nu mai puţin de 33 de goluri rezultând o medie de 2 goluri pe meci.

Cel mai prolific jucător al turului este Vali Alexandru, autorul a 10 goluri (6 acasă şi 4, în deplasare). Jumătate dintre ele, 5, au fost înscrise în urma penalty-urilor. (2, acasă şi 3, în deplasare). El este secondat de Silviu Pană şi Marian Drăghiceanu, ambii cu câte 4 reuşite fiecare.

Dunărea s-a clasat pe 4 în topul întocmit pe baza golurilor marcate, poziţie pe care o împarte cu Ripensia Timişoara. Pe primul loc e Dacia Unirea Brăila cu 43 de goluri. Urmează Chindia Târgovişte cu 42 de goluri, locul 3 fiind ocupată de ASA Tg. Mureş cu 38 de goluri.

Tot în cele 19 runde, Dunărea a încasat 15 goluri, din care 5, acasă şi 10, în deplasare. Cele mai multze dintre ele, 5 au fost primite între minutele 31 şi 45.

Dacă în primele 3 etape, „galben – albaştrii” au încasat 7 goluri (4, de la Academica, 2 de la Hermannstadt, toate în deplasare şi unul acasă de la CS Mioveni) între etapele 4 şi 19, poarta Dunării n-a fost perforată decât de 8 ori, rezultând o medie de un gol la două meciuri.

În topul realizat pe baza golurilor încasate, Dunărea e pe 3 cu FC Argeş. Primul loc e ocupat simultan de AFC Hermannstadt şi Chindia Târgovişte, cu câte 10 goluri. Urmează CS Afumaţi cu 13 goluri.