Dunărea – Academica, sâmbătă, 2 decembrie, ora 12.00. Ce a fost în tur!

Returul ligii a 2-a debutează sâmbătă, 2 decembrie când sunt programate primele 8 meciuri ale etapei a 20-a. Printre acestea figurează şi partida de la Călăraşi dintre Dunărea şi Academica Clinceni, programată pe arena Ion Comşa începând cu ora 12.00.

Dar ce a fost în tur? Prima confruntare stagională dintre cele două combatante a avut loc pe 5 august la Clinceni. Deşi la pauză, Dunărea a condus cu 1-0 graţie golului marcat în minutul 28 de Silviu Pană, Academica a revenit în partea secundă marcând nu mai puţin de 4 goluri. Marian Constantinescu a egalat în minutul 56, Academica ridicând scor la 2-1 după doar 2 minute de joc. Stephan Drăghici a găsit culoarul spre buturile lui Cezar Lungu înscriind în urma unui şut expediat de la circa 22 de metri. Bogdan Barbu majorează diferenţa în minutul 63, scor 3-1, tot el închizând tabela în minutul 71. Ilfovenii au câştigat cu 4-1, rezultat care l-a determinat pe antrenorul Adrian Iencsi să demisioneze!

Sâmbătă a sosit ora revanşei. Dunărea a încheiat turul pe 2 cu 43 de puncte, aflându-se cu un punct în spatele sibienilor de la Hermannstadt (44 de puncte). Academica ocupă locul 6 totalizând 32 de puncte. În cele 19 meciuri jucate, echipa pregătită de Erik Lincar a obţinut 9 victorii, 5 remize şi tot atâtea înfrângeri, realizând şi un golaveraj pozitiv, 30-24!

5 august / Et. 1 / Academica Clinceni – Dunărea Călăraşi    4-1 (0-1)

Au marcat: M. Constantinescu (56’), St. Drăghici (58’), B. Barbu (63’, 71’) / S. Pană (28’)

Academica: Niga – Samson, I. Tătaru, B. Matei, Pulhac, G. Simion (81 M. Şandru), Al. Lazăr (77 Balgiu), St. Drăghici, M. Constantinescu (cpt.), B. Barbu, V. Mihai (61 Văduva). Rezerve: Ed. Ispas – Gliga, M. Ion, Găină

Antrenor: Erik Lincar

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Mardare, B. Şandru, Ibrian, Drăghiceanu (73 Fl. Niculae), Andr. Puşcaşu (61 Al. Pop), S. Pană, B. Danciu (56 B. Kanda), G. Preoteasa, V. Alexandru. Rezerve: G. Popa – S. Matei, Dincă, Velici

Antrenor: Adrian Iencsi

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); Asistenţi: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa) şi Florin Pucheanu (Ulmi).

Cartonaşe galbene: Cr. Pulhac (45+3’) / Şt. Mardare (15’)