Dan Alexa, promisiune onorată: Dunărea – Metaloglobus 1-0!

„Ne aşteaptă un meci greu dar, obligatoriu, trebuie să-l câştigăm!” spunea înainte de meci antrenorul Dan Alexa, cu gândul că nu putea folosi pentru duelul cu Metaloglobus, din ultima etapă a turului, nu mai puţin de 6 titulari, unii accidentaţi (Mardare, Preoteasa), alţii suspendaţi din pricina cartonaşelor galbene (C. Lungu, B. Şandru, Manole, B. Kanda). Şi a avut mare dreptate. Dunărea a alergat enorm pentru cele 3 puncte puse la bătaie pe care le-a câştigat până la urmă, în urma unui gol splendid marcat în minutul 85 de Valentin Munteanu.

Dar ce a fost până atunci?

Echipa noastră putea deschide scorul încă din minutul 16. Marian Drăghiceanu, scăpat singur spre poarta lui Robert Geantă, a fost vizibil împins în suprafaţă de pedeapsă, reuşind să şuteze la poartă însă goalkeeperul bucureştean a putut respinge evitând golul. Centralul ploieştean, Ovidiu Oprea a refuzat să arate punctul cu var, spre nemulţumirea generală a celor circa 2000 de spectatori prezenţi în tribunele arenei Ion Comşa. 10 minute mai târziu, Gabi Popa, înlocuitorul lui Cezar Lungu, suspendat, a intervenit salutar la şutul puternic trimis de la 30 de metri de Asanache.

În minutul 39, o altă fază controversată la poarta oaspeţilor. Silviu Pană a executat o lovitură liberă de la 30 de metri central, trimiţând balonul în faţa careului mic.  Cr. Puşcaş a reluat cu capul pe spate din 4 metri iar mingea a intrat în plasă după ce a atins şi transversala. Centralul anulează golul considerând că în momentul săriturii, fundaşul nostru l-ar fi lovit şi pe portar.

Ultima ocazie a primei reprize a aparţinut lui Missi Mezu (min. 42) care a şutat peste poartă, din colţul careului de 16 metri.

Debutul părţii secunde e uşor dominat de Metaloglobus care iroseşte două oportunităţi de a înscrie prin Antonio Popa (57), respectiv Lucian Asanache (58).

Jocul se încinge şi în minutul 65, Dunărea înscrie din nou însă şi de data asta golul e anulat. Intrat în teren în locul lui Vali Alexandru (min. 62), Vali Munteanu a pătruns vijelios în careu pe stânga, a centrat în faţa porţii de unde Geantă a respins în faţă direct la Missi Mezu care a înscris însă reuşita n-a fost validată, centralul apreciind că gabonezul ar fi lovit în prealabil mingea cu mâna.

“Galben – albaştrii” forţează ratând o ocazie uriaşă în minutul 71. Acelaşi Vali Munteanu a scăpat singur spre buturile bucureştenilor, şutând din 13-14 metri lateral stânga pe lângă poarta lui Geantă.

Golul izbăvitor pică în minutul 85. Drăghiceanu îl lansează cu o pasă lungă din propria jumătate pe Vali Munteanu care-l depăşeşte în viteză pe unul din fundaşii centrali ai oaspeţilor, Mitroi, şutând fulgerător din careu fără nicio speranţă pentru Geantă. 1-0 şi rezultatul rămâne neatins pe tabelă până la final.

Dunărea câştigă absolut meritat în faţa unui adversar incomod şi cu 43 de puncte strânse în 19 etape încheie turul pe un binemeritat loc 2, după Hermannstadt (44 de puncte) care tot sâmbătă a învins la Sibiu pe Sportul Snagov cu 2-0.

Foarte probabil, returul va debuta weekendul viitor. Echipa pregătită de Dan Alexa va juca acasă cu Academica Clinceni (meci programat sâmbătă, 3 decembrie de la ora 12.00). În tur, ilfovenii s-au impus cu 4-1 deşi au fost conduşi la pauză cu 1-0.

Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti    1-0 (0-0)

A marcat: V. Munteanu (85’)

Dunărea: G. Popa – I. Ţenea, Cr. Puşcaş, A. Gassama, M. Tomozei – C. Cristea, S. Pană – B. Danciu, M. Drăghiceanu (89’ Al. Dincă), Missi Mezu (80’ A. Puşcaşu) – V. Alexandru (cpt.) (62’ V. Munteanu). Rezerve: R. Şerban – S. Matei, B. Vasile, A. Mesquita

Antrenor: Dan Alexa

Metaloglobus: R. Geantă – A. Robu, Al. Mitroi (cpt.), A. Sava, V. Ghenovici, R. Negotei, L. Asanache, A. Popa (75 M. Răileanu), Vl. Vlad (85 A. Marian), Şt. Niculae, M. Bilciurescu. Rezerve: M. Nedelcu – G. Coman, Fl. Iordache, R. Gherghe, Şt. Stângă

Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă

Arbitru: Ovidiu Petru Oprea (Ploieşti); Asistenţi: George Marian Fridl (Comăneşti) şi Damian Antal (Bacău).

Cartonaşe galbene: M. Tomozei (8’), S. Pană (35’), Cr. Puşcaş (54’) / L. Asanache (39’), V. Ghenovici (59’), A. Popa (70’), A. Robu (72’), M. Bilciurescu (83’)

Etapa a 19-a

Ştiinţa Miroslava – Ripensia Timişoara 3-0

Au marcat: S. Bucur (25’), A. Nemţanu (54’), Ad. Viorică (66’)

CS Afumaţi – Academica Clinceni 1-0

A marcat: N. Patriche (19’)

Olimpia Satu Mare – Chindia Târgovişte 1-3

Au marcat: S. Jurdj (90+1’) / L. Mihai (12’, 44’), G. Honciu (26’)

UTA Arad – FC Argeş 0-1

A marcat: I. Năstăsie (30’)

Pandurii Tg. Jiu – Dacia Brăila 3-3

Au marcat: B. Dănăricu (73’, 79’), Al. Vasilescu (75’) / Al. Pop (15’, 48’, 70’ – pen.)

Foresta Suceava – Luceafărul Oradea 3-0

Au marcat: M. Matei (4’, 47’), R. Bosînceanu (50’)

ASU Poli Timişoara – ASA Tg. Mureş 3-0

Au marcat: A. Ignea (45’), I. Plămadă (76’), M. Staicu (90’)

Dunărea Călăraşi – Metaloglobus 1-0

AFC Hermannstadt – Sportul Snagov 2-0

Au marcat: R. Dâlbea (25’), B. Rusu (62’)