Dunărea, victorie cu Spicom, obţinută încă din prima repriză!

În ciuda faptului că n-a acumulat niciun punct în primele 11 etape ale sezonului regular, Spicom şi-a vândut scump pielea în faţa Dunării, în prologul rundei a 12-a, partidă desfăşurată vineri seară în Sala Sporturilor „Kati Szabo” din Sf. Gheorghe. Şoty&Co au câştigat cu 4-3, tranşând partida încă din prima repriză. În startul minutului 3, Marian Plugaru a deschis scorul care a luat proporţii în doar 36 de secunde. Robert Vârlan a punctat pentru 0-2, rezultat care avea să reziste până în minutul 13 când Istvan Pulugor a înscris primul său gol. Finalul reprizei aparţine Dunării care-şi trece în cont alte două reuşite semnate de Marian Şotârcă, în minutul 19 şi Stefan Krstic, în minutul 20.

În partea secundă, nimic important pe tabelă până în finalul jocului când Spicom reduce din diferenţă prin acelaşi Istvan Pulugor care înscrie în minutele 39 şi 40.

Marian Şotârcă a început cu: E. Cinaru – M. Plugaru, S. Krstic, P. Jovanovic şi M. Şotârcă. Rezerve au fost: A. Moldovanu – R. Vârlan, G. Tomescu, A. Ghiuţă, Al. Tudorache, Al. Stepic şi N. Rancic.

Dunărea bifează a 6-a victorie stagională, acumulând 19 puncte care o menţin pe locul 5 în clasament.

În runda a 13-a, Dunărea va juca cu Autobergamo Deva, partida programată iniţial pe 3 decembrie, urmând a se desfăşura ulterior, devenii fiind angrenaţi în cupele europene.

Runda a 12-a continuă duminică, 26 ianuarie cu jocul de la Tg. Mureş dintre City us şi Muncitorul Reşiţa (ora 16.00) şi se va încheia pe 30 noiembrie la Deva.