Misiune uşoară pentru Şoty&Co!

Sala Polivalentă Ion C. Neagu a fost sâmbătă seară gazda partidei Dunărea – City us Tg. Mureş, din cadrul etapei a 11-a a sezonului regular al ligii I. Echipa pregătită de Marian Şotârcă n-a avut nicio problemă învingând clar cu 9-3 (5-1). Jocul a fost la discreţia “galben – albaştrilor” care au marcat primul gol în min. 1.24 prin sârbul Predrag Jovanovic. George Tomescu a punctate pentru 2-0 în minutul 3, oaspeţii reducând din diferenţă în minutul 4 prin N. Nagy. Nenad Rancic a mărit diferenţa la 2 goluri în minutul 6. Până la pauză, internaţionalul de juniori Andrei Ghiuţă a marcat de două ori, în minutele 12 şi 14, stabilind scorul pauzei, 5-1

În partea secundă, Dunărea a mai înscris prin D. Rotaru (21), P. Jovanovic (27), R. Vârlan (27), de fapt la o diferenţă de doar 13 secunde! Şi iarăşi Andrei Ghiuţă (32). Mureşenii au avut puterea să mai reducă din “dezastru” prin Andras Orban, în minutele 28, 32.

Dunărea urcă pe 5, totalizând 16 puncte. Vineri, 24 noiembrie, Şoty&Co vor juca în deplasare cu Spicom Sf. Gheorghe, ocupanta locului 9. Covăsnenii n-au nici un punct după aceste 11 etape disputate!

Runda continuă duminică la Odorheiu Secuiesc cu duelul dintre FK şi CSM Poli Iaşi (ora 18.00) şi se va încheia luni la Reşiţa, odată cu meciul dintre Muncitorul şi Informatica Timişoara (ora 17.00).

Dunărea Călăraşi – City’us Tg. Mureş 9-3

Au marcat: P. Jovanovic (2’, 27’), G. Tomescu (3’), N. Rancic (6’), A. Ghiuţă (12’, 14’, 32’), D. Rotaru (21’), R. Vârlan (27’) / N. Nagy (4’), A. Orban (28’, 32’)

Dunărea: E. Cinaru – M. Plugaru, P. Jovanovic, R. Vârlan, G. Tomescu. Rezerve: C. Bejenaru – A. Ghiuţă, A. Tudorache, D. Rotaru, S. Krstic, G. Şerban, N. Rancic, Al. Stepic, M. Şotârcă.

Antrenor: Marian Şotârcă

City’us Tg. Mureş: M. Tătar – Y. Szabo, A. Bors, S. Coldea, N. Nagy. Rezerve: P. Luduşan, A. Orban.

10. City’us Tg. Mureş        11    1   0   10    22-89   -1

Partida Informatica Timişoara – CS United Galaţi, restanţă din cadrul rundei a 9-a va avea loc joi, 23 noiembrie, ora 19.00.