Dunărea, egal preţios sub Turnul Chindiei!

Derby-ul etapei a 18-a, penultima a turului s-a desfăşurat sâmbătă la prânz la Târgovişte între Chindia şi Dunărea Călăraşi, formaţii aflate pe locurile 3, respectiv 2 în topul ligii a 2-a. Şi ca orice derby a avut de toate: goluri, lovituri de la 11 metri, cartonaşe galbene şi chiar unul roşu, răsturnări pe tabelă, emoţii din prima până în ultima secundă.

Dunărea a început foarte bine duelul masându-şi adversarul în propria jumătate. Ba mai mult, „galben – albaştrii” au deschis şi scorul după doar 10 minute de joc. Silviu Pană a câştigat un duel aerian, la marginea careului mare, mingea a ajuns la Missi Mezu, care din marginea careului mare a şutat din întoarcere, balonul ducându-se în dreapta portarului Iustin Popescu, rămas fără replică!

Chindia se trezeşte şi îşi trece în cont imediat două ocazii prin Cr. Cherchez (min. 13, şut puţin peste vinclu) şi M. Neicuţescu (min. 14, o torpilă de la circa 14-15 metri care l-a întins pe C. Lungu).

Gazdele pun stăpânire pe joc şi reuşesc până la urmă să egaleze în minutul 34. A. Pencea a încercat o recentrare de pe linia de fund iar mingea l-a lovit în mână pe B. Danciu, neglijent la acea fază. Buşi a arătat lovitură de la 11 metri, transformată cu o execuţie de efect de Cristi Cherchez.  După ce Honciu e la un pas de gol în minutul 39, Dunărea ratează  în minutul 42 desprinderea. Vali Alexandru a şters cu capul, un balon centrat de pe stânga, de la 4-5 metri de poartă, mingea strecurându-se puţin pe lângă poartă!

În loc de 1-2 va fi 2-1 în minutul 44. Chindia beneficiază de o nouă lovitură de la 11 metri, acordată de Buşi în urma unui fault al lui C. Lungu asupra lui Neicuţescu. Bate acelaşi Cr. Cherchez care-şi duce echipa în avantaj.

Finalul reprizei e apocaliptic. După ce a primit cartonaş galben în minutul 38, Neicuţescu l-a văzut şi pe al doilea în minutul 45, imediat după penalty şi implicit pe cel roşu. Atacantul Chindiei a făcut o gafă uriaşă intrând în teren fără acordul centralului vâlcean. Imediat, Tomozei şi Vătavu iau şi ei cartonaşele galbene după ce jucătorii ambelor echipe s-au îmbrâncit preţ de câteva secunde.

În superioritate numerică, Dunărea porneşte în forţă repriza secundă ratând o nouă mare ocazie prin acelaşi Vali Alexandru în minutul 51. M. Tomozei a centrat perfect în careul mic de unde golgeterul Dunării a reluat extrem de slab cu capul, balonul trecând pe lângă poartă.

Oaspeţii nimeresc ţinta în minutul 78. Intrat în teren cu 4 minute mai devreme, M. Drăghiceanu finalizează cu gol o fază creată de Vali Munteanu (intrat şi el în minutul 74), şutând pe jos din 14-15 metri, bară – gol.

Dunărea putea pleca cu toate cele 3 puncte de sub Turnul Chindiei dacă în minutul 83 Vali Munteanu n-ar fi ratat poate ocazia meciului. Lansat pe contraatac de M. Drăghiceanu, Vali Munteanu scapă singur spre poartă, pătrunde în careu cu Ciobotariu în spate însă trage slab din 10-11 metri, pe lângă bară, fiind singur cu portarul în faţă.

Gazdele au încercat să revină în atac însă la capătul celor 93 de minute de joc, partida s-a încheiat la egalitate, 2-2. Dunărea continuă seria jocurilor fără înfrângere ajungând la cota 15 (12 victorii şi 3 remize) sub mandatul lui Dan Alexa. Cu 40 de puncte în cont, echipa noastră revine pe primul loc depăşind Sibiul care are acelaşi punctaj dar mai puţine goluri înscrise. Hermannstadt va juca abia luni seară urmând a întâlni în deplasare pe CS Mioveni.

Sâmbăta viitoare, în ultima etapă a turului, Dunărea va juca acasă cu Metaloglobus Bucureşti.

Până la finele anului, „galben – albaştrii2 se vor mai duela în primele două etape ale returului cu Academica Clinceni (et. 20 – acasă), respectiv CS Mioveni (et. 21 – în deplasare).

Chindia Târgovişte – Dunărea Călăraşi   2-2

Au marcat: Cr. Cherchez (34’ – pen, 45’ – pen.) / Missi Mezu (10’), M. Drăghiceanu (78’)

Chindia: I. Popescu – D. Ciobotariu, Vătavu, Ispas, Martac – Pencea (84’ Dumitraşcu), L. Mihai, Honciu (cpt.), Crinel Stoica (84’ A. Nisipeanu) – Neicuţescu, Cherchez (79’ Neguţ). Rezerve: Meilă – Ad. Grigore, Acasandrei, Cr. Matei

Antrenor: Nicolae Croitoru

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru, M. Tomozei – B. Kanda, Cr. Puşcaş (74’ C. Cristea), S. Pană, B. Danciu (74’ M. Drăghiceanu) – Missi Mezu, V. Alexandru (66’ V. Munteanu). Rezerve: G. Popa – A. Puşcaşu, B. Vasile, S. Matei

Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea); Asistenţi: Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) şi Ferencz Tunyogi (Zalău).

Cartonaşe galbene: M. Neicuţescu (38’, 45’), Vătavu (45+2’), Cherchez (57′) / B. Şandru (33′), C. Lungu (44’), M. Tomozei (45+2’), B. Manole (61′), I. Ţenea (69’), B. Kanda (71’), M. Drăghiceannu (90+3’)

Cartonaşe roşii: M. Neicuţescu (45’)

Etapa a 18-a / Rezultate

Sportul Snagov – Foresta Suceava 2-0

Au marcat: Cl. Borţoneanu (24’), A. Manea (55’)

Luceafărul Oradea – Ştiinţa Miroslava 1-1

Au marcat Vl. Rusu (32’) / Al. Corban (72’)

Ripensia Timişoara – ASU Poli Timişoara 0-2

Au marcat: C. Taub (26’), R. Krausz (64’)

ASA Tg. Mureş – Pandurii Tg. Jiu 4-1

Au marcat: V. Petra (36’), R. Candrea (48’), D. Panait (86’), T. Petriş (90+2’) / C. Rus (18’)

Dacia Unirea Brăila – UTA Arad 3-4

Au marcat: S. Frunză (45’ – pen.), A. Banyoi (53’), M. Dima (85’) / C. Hlistei (15’), M. Curtuiuş (26’), D. Florea (66’, 81’)

Metaloglobus Bucureşti – CS Afumaţi 0-3

Au marcat: M. Dedu (31’ – pen., 43’), Fl. Buduroi (38’)

Chindia Târgovişte – Dunărea Călăraşi 2-1 (pauză)

Au marcat Cr. Cherchez (34’ – pen, 45’ – pen.) / Missi Mezu (10’), M. Drăghiceanu (78’)