„Galben – albaştrii”, a 12-a partidă fără înfrângere: Dunărea – ASA Tg. Mureş 3-0!

Arena Ion Comşa a găzduit în premieră partida dintre Dunărea şi ASA Tg. Mureş, duelul contând pentru etapa a 15-a a ligii a 2-a. Peste 2500 de iubitori ai fotbalului au savurat cele 3 goluri marcate de echipa noastră încă din primele 45 de minute de joc.

Fără Şandru, Mardare şi Drăghiceanu, toţi 3 cu probleme medicale, Dunărea a început foarte bine irosind o serie de ocazii la poarta portarului de 22 de ani, Bogdan Moga. În minutul 8, golgeterul campionatului, Valentin Alexandru a scăpat singur spre buturile mureşene şi a şutat plasat însă Moga a reuşit să reţină.

Primul gol al Dunării este marcat după o jumătate de oră de joc. Rămas nemarcat în centrul careului, Vali Munteanu a pus “latul” la o centrare primită de pe dreapta, şi din 9-10 metri a deschis scorul.

Finalul este pur şi simplu incendiar! În minutul 42, B. Danciu face un dribling scurt în careu şi şutează puternic cu stângul pe jos, în dreapta portarului, rămas fără replică.

Al 3-lea şi totodată ultimul gol al reprizei şi al meciului a purtat semnătura lui Cr. Puşcaş. În minutul 44, mijlocaşul nostru defensiv a marcat cu capul, din colţul careului de 6 metri, în urma unui corner de pe stânga. O reuşită “de suflet” pentru Puşcaş, dedicată tatălui său care sâmbătă şi-a aniversat ziua de naştere.

Şi în partea secundă, Dunărea a fost la timonă, a controlat ostilităţile, putând majora scorul prin stranierii, A. Gassama (min. 66) şi Missi Mezu (min. 78).

Victorie clară, absolut meritată obţinută în urma unui scor de forfait care o “urcă” pe Dunărea pe prima poziţie a clasamentului. Cel puţin până duminică, atunci când este programat de la ora 11.30 de minute derby-ul Hermannstadt – Chindia Târgovişte. Cele două formaţii ocupă locurile 2 şi 3, la 2, respectiv 5 puncte distanţă de Dunărea.

Miercuri, 8 noiembrie, Dunărea va juca la Brăila cu Dacia Unirea (et. 16 – ora 14.00 – partida va fi televizată) iar sâmbăta viitoare, din nou în faţa propriilor suporteri, pentru confruntarea cu Fotbal Club Argeş (et. 17).

Dunărea Călăraşi – ASA Târgu Mureş  3-0

Au marcat: V. Munteanu (30’), B. Danciu (42’), Cr. Puşcaş (44’)

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, A. Gassama, M. Tomozei – Cr. Puşcaş, S. Pană – V. Munteanu (67’ Missi Mezu), B. Danciu, B. Kanda (82’ A. Mesquita) – V. Alexandru (73’ C. Cristea). Rezerve: G. Popa – A. Puşcaşu, B. Vasile, G. Toma.

Antrenor: Dan Alexa

ASA: Moga – Kilyen, Candrea (cpt.), P. Iacob, D. Panait – Petra (68’ R. Iliescu), Mijokovic – R. Licu (75’ G. Mendy), Petriş, C. Sîrbu – Al. Stoica (79’ R. Băjan). Rezerve: Negruşă – Onul, Tornay, Birtalan.

Antrenor: Marius Popescu

Arbitru: Dan Grigore Botescu (Bucureşti); Asistenţi: Florin Pucheanu (Ulmi) şi Răzvan Mihai Dobre (Şotânga).

Cartonaşe galbene: B. Danciu (71’) / P. Iacob (53’), R. Licu (74’), C. Sîrbu (80’), D. Candrea (87’)

Etapa a 15-a

Academica Clinceni – Sportul Snagov 2-1

Au marcat: Fl. Barbu (45+2’), C. Gliga (80’) / L. Gagnoni (56’ – pen.)

CS Mioveni – Metaloglobus 0-1

A marcat: M. Martin (34’)

CS Baloteşti – FC Argeş 1-0

A marcat: E. Nica (12’)

CS Afumaţi – Dacia Unirea Brăila 2-0

Au marcat: R. Patriche (6’), D. Burlacu (90+4’)

Olimpia Satu Mare – Ripensia Timişoara 1-1

Au marcat: Cr. Munteanu (31’) / I. Dumiter (24’)

UTA Arad – Luceafărul Oradea 2-3

Au marcat: C. Hlistei (58’), M. Curtuiuş (74’) / Vl. Rusu (45’, 61’), Cl. Codoban (58’)

Pandurii Tg. Jiu – Foresta Suceava 0-1

A marcat: Al. Masella (61’)

Dunărea Călăraşi – ASA Tg. Mureş 3-0

Au marcat: V. Munteanu (29’), B. Danciu (42’), Cr. Puşcaş (45’)

ASU Poli Timişoara – Ştiinţa Miroslava 1-0

A marcat: D. Sorescu (9’)