Futsal / FK Odorheiu Secuiesc şi Dunărea, pentru a 12-a oară faţă în faţă!

Sala sporturilor din Odorheiu Secuiesc va găzdui sâmbătă, 4 noiembrie, de la ora 18.00 confruntarea dintre FK şi Dunărea Călăraşi, partida contând pentru runda a 9-a a sezonului regular al ligii I. Va fi cea de-a 12-a întâlnire dintre cele două combatante all – time.

Primul meci a avut loc la Odorheiu Secuiesc pe 29 octombrie 2013, FK câştigând cu 6-2. În retur, pe 16 martie, scorul a fost egal, 3-3.

În ediţia 2014 – 2015, FK şi Dunărea s-au aflat de 5 ori faţă în faţă.

În cadrul sezonului regular, Dunărea a câştigat la Călăraşi cu 6-2 (partida s-a desfăşurat pe 17 noiembrie 2014), în retur harghitenii obţinând victoria cu 4-3.

În play – off, FK şi Dunărea s-au duelat de 3 ori într-una din cele două semifinale. La Călăraşi, Dunărea a câştigat cu 3-0. În prima manşă a returului, FK s-a impus cu 4-2 aşa că a fost nevoie de un al 3-lea meci decisiv. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 3-3. Au urmat prelungirile, FK Odorheiu Secuiesc marcând golul victoriei şi al calificării în finală în minutul 49 prin Szecsi Barna.

În cele 11 întâlniri disputate, Dunărea a obţinut 2 victorii, un meci s-a încheiat la egalitate, FK Odorheiu Secuiesc bifând 8 reuşite. Scorul este favorabil gazdelor de mâine, 30-41.

Sâmbătă urmează a 12-a confruntare. Cine va câştiga?