Stiri

Dunărea, din nou detronată! Partida cu Ripensia, televizată!

Doar o zi „a rezistat” Dunărea pe primul loc în topul ligii a 2-a. Duminică, la Sibiu, FC Hermannstadt a învins cu 3-2 pe Dacia Unirea Brăila, revenind astfel pe prima poziţie. Sibienii au strâns după 13 etape, 32 de puncte, cu unul mai mult decât Dunărea care sâmbătă a dispus cu 1-0, acasă, de Luceafărul Oradea.

Podiumul se încheie cu Chindia Târgovişte, victorioasă şi ea, sâmbătă la Clinceni cu 2-0 în faţa ilfovenilor de la Academica.

În etapa a 14-a, Dan Alexa&Co vor juca pe malul Begăi, partida cu Ripensia Timişoara fiind programată sâmbăta viitoare, de la ora 12.00, în direct la Digisport 1.

 

Etapa a 13-a / Rezultate

Metaloglobus – Sportul Snagov 2-1

Au marcat: Şt. Stângă (1’ – pen., 10’ – pen.) / L. Dobre (57’)

Academica Clinceni – Chindia Târgovişte 0-2

Au marcat: Cr. Stoica (37’), M. Neicuţescu (88’)

CS Baloteşti – ASA Tg. Mureş 2-6

Au marcat: Ad. Hurdubei (34’), Al. Nica (53’) / L. Mijokovic (9’), C. Sîrbu (67’, 87’, 90’), Al. Stoica (68’), V. Petra (73’)

CS Afumaţi – Ripensia Timişoara 2-0

Au marcat: M. Dedu (6’ – pen.), Vl. Tudorache (69’)

Dunărea Călăraşi – Luceafărul Oradea 1-0

A marcat: B. Kanda (90’)

Olimpia Satu Mare – Foresta Suceava 2-0

Au marcat: O. Lusamba 89’), V. Pop (65’)

UTA Arad – Ştiinţa Miroslava 3-0

Au marcat: A. Stahl (8’), D. Florea (27’, 65’)

Pandurii Tg. Jiu – ASU Poli Timişoara 1-1

Au marcat: D. Lung (27’) / R. Krausz (90+2’)

CS Mioveni – FC Argeş 0-0

AFC Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila 3-2

Au marcat: B. Rusu (7’), S. Lupu (37’), L. Dumitriu (49’) / Al. Banyoi (88’), Al. Pop (90+3’)

 

Clasament

  1. AFC Hermannstadt   13    10   2     1   24-8    32
  2. Dunărea Călăraşi      13    10   1    2   26-10   31
  3. Chindia Târgovişte    13      8   3     2  30-6      27
  4. ASA Tg. Mureş          13      6   4     3   28-20   22
  5. CS Mioveni                13      6   4     3   22-15   22
  6. Academica Clinceni 13      6   4     3   20-17   22
  7. ASU Poli Timişoara  13      6   2     5   17-17   20
  8. CS Afumaţi                13      5   4     4   13-13   19
  9. FC Argeş                   13      4   6     3  15-10    18
  10. Ripensia Timişoara  13      5   2     6   32-17   17
  11. Sportul Snagov         13      4   4     5      9-9     16
  12. Olimpia Satu Mare   13      5   1     7    10-19   16
  13. Dacia Brăila              13      4   3     6    32-27   15
  14. Pandurii Tg. Jiu         13      3   6     4   19-18   15
  15. Metaloglobus             13     4   3     6    16-18   15
  16. UTA Arad                   13     3   5     5    13-13   14
  17. Ştiinţa Mirolava         13     3   2     8    14-40   11
  18. CS Baloteşti              13     2   4     7    15-25   10
  19. Foresta Suceava      13     2   2     9      8-51      8
  20. Luceafărul Oradea   13     1   4     8    15-24      7

Etapa a 14-a

Sâmbătă, 28 octombrie, ora 11.00

11.00 Sportul Snagov – ASU Poli Timişoara

11.00 Ştiinţa Miroslava – Pandurii Tg. Jiu

11.00 Foresta Suceava – UTA Arad

11.00 Luceafărul Oradea – Olimpia Satu Mare

11.00 Metaloglobus – Academica Clinceni

11.00 ASA Tg. Mureş – CS Afumaţi

11.00 Dacia Brăila – CS Baloteşti

12.00 Ripensia Timişoara c- Dunărea Călăraşi

16.00 FC Argeş – FC Hermannstadt

Duminică, 29 octombrie, ora 15.00

Chindia Târgovişte – CS Mioveni

 

Leave a Reply