Liga a 2-a / Emoţii cât pentru 10 partide. B. Kanda aduce Dunării a 10-a victorie consecutivă!

Mare dreptate a avut preşedintele Florin Brişan declarând că partida cu Luceafărul, din cadrul rundei a 13-a, nu va fi una uşoară. Sâmbătă, pe arena Ion Comşa, orădenii, în ciuda ultimului loc ocupat în clasament, au jucat pe alocuri, chiar foarte bine, punând probleme Dunării. Echipa noastră a sperat până în ultima clipă în victorie pe care a obţinut-o graţie golului marcat de Bodo Kanda (şut perfect de la marginea careului, pe jos în dreapta portarului Gakos) în minutul 90!

Este cea de-a 10-a victorie consecutivă obţinută sub mandatul lui Dan Alexa! Dunărea revine pe primul loc cu 31 de puncte aşteptând deznodământul partidei FC Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila, programată duminică, 22 octombrie începând cu ora 11.30 de minute.

În etapa a 14-a, „galben – albaştrii” vor juca la Timişoara cu Ripensia care a pierdut sâmbătă la Afumaţi cu 2-0.

Dunărea Călăraşi – Luceafărul Oradea    1-0

A marcat: B. Kanda (90’)

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru, Şt. Mardare (17’ B. Vasile), Missi Mezu, G. Preoteasa (62’ M. Drăghiceanu), S. Pană, V. Munteanu (35’ Cr. Puşcaş), B. Kanda, V. Alexandru. Rezerve: G. Popa – B. Danciu, C. Cristea, A. Gassama

Antrenor: Dan Alexa

Luceafărul: G. Gakos – D. Ciobanu, Mutu, Ban, Trif, Ţegle, Ad. Bedea, Feher, Codoban (cpt.) (88’ Al. Dulca), Vl. Rusu, Antohi. Rezerve: Goia – Chiş-Toie, Cuc, A. Dragu

Antrenor: Cristian Dulca

Arbitru: Omar Cristian Dumitrică (Craiova); Asistenţi: Ionuţ Babadac (Alexandria) şi Joszef Peter (Sfântu Gheorghe).

Cartonaşe galbene: B. Manole (64′), S. Pană (89′) / Ciobanu (70’0

Etapa a 13-a

Metaloglobus – Sportul Snagov 2-1

Au marcat: Şt. Stângă (1’ – pen., 10’ – pen.) / L. Dobre (57’)

Academica Clinceni – Chindia Târgovişte 0-2

Au marcat: Cr. Stoica (37’), M. Neicuţescu (88’)

CS Baloteşti – ASA Tg. Mureş 2-6

Au marcat: Ad. Hurdubei (34’), Al. Nica (53’) / L. Mijokovic (9’), C. Sîrbu (67’, 87’, 90’), Al. Stoica (68’), V. Petra (73’)

CS Afumaţi – Ripensia Timişoara 2-0

Au marcat: M. Dedu (6’ – pen.), Vl. Tudorache (69’)

Dunărea Călăraşi – Luceafărul Oradea 1-0

Olimpia Satu Mare – Foresta Suceava 2-0

Au marcat: O. Lusamba 89’), V. Pop (65’)

UTA Arad – Ştiinţa Miroslava 3-0

Au marcat: A. Stahl (8’), D. Florea (27’, 65’)

Pandurii Tg. Jiu – ASU Poli Timişoara 1-1

Au marcat: D. Lung (27’) / R. Krausz (90+2’)