Futsal / Dunărea, învinsă pe malul… Dunării!

De fiecare data confruntările directe dintre United şi Dunărea Călăraşi au generat pasiuni nebănuite, indifferent de locul de disputare. La fel s-a întâmplat şi luni seară la Galaţi, acolo unde vicecampioana ultimului sezon şi echipa noastră, Dunărea s-au aflat faţă în faţă în meci contând pentru runda a 6-a a sezonului regular.

Gălăţenii au avut câştig de cauză învingând cu 5-2, după ce la pauză tabela se prise la 2-1. Gazdele au deschis scorul prin Viorel Cojoc la jumătatea reprizei, egalarea survenind relativ repede în startul minutului 13 când Stefan Krstic a marcat primul gol pentru Dunărea. În minutul 18, United trece din nou în avantaj marcând prin Bogdan Covaci.

În partea secundă, Galaţiul presează mai mult şi în minutul 30 îşi majorează diferenţa prin O. Cireş (30). Scorul ia proporţii 5 minute mai târziu când fostul jucător al Dunării, A. Lascu transformă o lovitură de la 10 metri!

Finalul aduce câte un gol pentru fiecare echipă. Gazdele marchează pentru 5-1 prin Varela, în minutul 38, Dunărea reducând din diferenţă cu 23 de secunde înainte de final prin internaţionalul sârb, Predrag Jovanovic.

După 6 partide, Dunărea e pe 5 în clasament cu 9 puncte. Sâmbătă, 21 octombrie, de la ora 18.00, “galben – albaştrii” vor evolua acasă împotriva ieşenilor de la CSM Politehnica. Echipa pregătită de Nelu Stancea a câştigat partida de acasă cu City us, scor 13-2 iar miercuri, 18 octombrie, de la ora 17.00 va disputa, tot la Iaşi, restanţa cu Informatica Timişoara, din cadrul etapei a 4-a.

United Galaţi – Dunărea Călăraşi 5-2 (2-1)

Au marcat: V. Cojoc (9.18), B. Covaci (17.19), O. Cireş (29.35), A. Lascu (34.18) / S. Krstic (12.05), P. Jovanovic (39.37)

United: Wellington – A. Lascu, C. Burdujel, M. Varela, B. Covaci. Rezerve: K. Borges, V. Cojoc, O. Cireş, A. Crăciun, Ov. Tudose, A. Apostol, V. Boubătrân, A. Dinucuţă, I. Păduraru.

Antrenor: Cosmin Gherman

Dunărea: E. Cinaru – St. Krstic, I. Movileanu, M. Plugaru, P. Jovanovic. Rezerve: A. Moldovanu – D. Rotaru, G. Tomescu, Ion Dumitru, R. Vârlan, Al. Stepic, N. Rancic.

Antrenor: Marian Şotârcă

Au arbitrat: Ovidiu Dan Curta (Tg. Mureş) – Ionel Boharu (Buftea). Rezervă: Constantin Romulus Pop (Tg. Mureş).

Observator: Marius Mititel (Bucureşti)