Liga a 2-a / Victorie clară pe Areni: Foresta – Dunărea 0-2!

Stadionul Areni din Suceava a găzduit sâmbătă dimineaţă, în faţa a circa 2000 de iubitori ai fotbalului, partida dintre Foresta şi Dunărea Călăraşi, din cadrul etapei a 12-a a ligii a 2-a. Ambele echipe aveau moralul ridicat, înaintea duelului, Foresta venind după o remiză smulsă cu forcepsul la Afumaţi (2-2) iar Dunărea, după 6-0 acasă cu o altă echipă din Moldova, Ştiinţa Miroslava.

Şi diferenţa în clasament între cele două combatante era evidentă. Dunărea ocupa locul secund cu 25 de puncte, spre deosebire de gazde care se aflau pe 18 cu doar 8 puncte. În ciuda acestor diferenţe, antrenorul Dan Alexa era prudent înainte de primul fluier al centralului Sergiu Poa (Aiud), subliniind că Foresta nu trebuie subestimată sub nicio formă. Şi nici n-a fost! Dunărea şi-a luat în serios statutul de favorită deschizând scorul încă din minutul 7 prin V. Alexandru care a reluat în plasă o pasă excelentă primită de pe dreapta de la Missi Mezu. Scorul putea lua proporţii două minute mai târziu dacă acelaşi V. Alexandru n-ar fi ratat o ocazie similară, creată de acelaşi Missi Mezu.

Gazdele încearcă să echilibreze jocul ratând până la pauză două ocazii prin M. Matei (17’) şi Kimbaloula (24’).

În partea secundă, Foresta putea restabili egalitatea în minutul 66. Chalabi a şutat de la 16 metri spre vinclu, dar Cezar Lungu a respins cu un reflex de poveste. În loc de 1-1, tabela va arăta 0-2 în minutul 78. Lovitură de colt executată impecabil de Bodo Kanda în suprafaţa de pedeapsă de unde Bogdan Manole a reluat cu capul din 6 metri fără nicio speranţă pentru tânărul goalkeeper, Began.

Dunărea a câştigat într-o manieră clară pe lângă cele 2 goluri ratând alte 2-3 oportunităţi destul de clare. Sub bagheta lui Dan Alexa, “galben – albaştrii” bifează a 9-a victorie consecutive, urcând pe primul loc, cel puţin până marţea viitoare când este programat jocul dintre ASA Tg. Mureş şi AFC Hermannstadt.

Foresta Suceava – Dunărea Călăraşi   0-2

Au marcat: V. Alexandru (7’), B. Manole (78’)

Foresta: Began – Sumanariu (46’ Renquin), Masella, Diallo (cpt.), Secrier (72’ Dali Amar) – Vl. Stănescu (46’ Coroamă), Acolatse, Chalabi, O. Onofraş – Kimbaloula, M. Matei. Rezerve: Bîlbă – R. Bosânceanu, Prisăcaru, Fl. Cordoş

Antrenor: Marius Lup

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I, Ţenea, B. Manole, B. Şandru, B. Vasile, Missi Mezu (72’ Vl. Munteanu), M. Drăghiceanu (63’ Preoteasa), S. Pană (85’ C. Cristea), Cr. Puşcaş, B. Kanda, V. Alexandru. Rezerve: G. Popa – B. Danciu, A. Gassama, Andre Mesquita

Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Sergiu Popa (Aiud); Asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca).

Cartonaşe galbene: Acolatse (51’), Renquin (56’) / Cr. Puşcaş (58’), S. Pană (81’)