Stiri

Liga a 2-a / Dunărea a revenit pe 2!

Învingând, sâmbătă, la scor pe Ştiinţa Miroslava (6-0), Dunărea a urcat pentru două ceasuri pe primul loc în topul ligii a 2-a, având un golaveraj mai bun faţă de Hermannstadt. Sibienii n-au făcut nici un pas greşit în faţa bănăţenilor de la Ripensia Timişoara câştigând duelul de pe teren propriu cu 2-0. În urma acestei victorii s-a făcut rocada, Hermanstadt revenind pe primul loc, cu 28 de puncte iar Dunărea pe 2, cu 25 de puncte.

Poziţia a 3-a e ocupată de Chindia Târgovişte cu 21 de puncte la fel ca Academica Clinceni însă are un golaveraj mai bun în raport cu ilfovenii.

Etapa a 12-a va debuta sâmbăta viitoare şi se va încheia marţi, 17 octombrie la Tg. Mureş acolo unde va avea loc confruntarea dintre ASA şi AFC Hermannstadt.

Dunărea se va deplasa la Suceava pentru meciul cu Foresta, programat sâmbătă, 14 octombrie de la ora 11.00.

 

Etapa a 11-a / Rezultate

Chindia Târgovişte – Sportul Snagov        1-0

A marcat: V. Lică (61’ – autogol)

Olimpia Satu Mare – ASU Poli Timişoara   0-2

Au marcat: Al. Bădăuţă (28’), D. Sorescu (58’)

Dunărea Călăraşi – Ştiinţa Miroslava          6-0

Au marcat: V. Alexandru (36’, 53’, 62’ – pen.), S. Pană (64’), M. Drăghiceanu (85’), B. Kanda (88’)

CS Afumaţi – Foresta Suceava                     2-2

Au marcat M. Dedu (34’ – pen.), R. Avram (69’) / B. Matei (66’, 90+4’ – pen.)

CS Baloteşti – Luceafărul Oradea                2-2

Au marcat: Ad. Hurdubei (5’), M. Neagu (46’) / Cl. Codoban (70’), Vl. Rusu (82’)

Metaloglobus – FC Argeş                               1-1

Au marcat: V. Ghenovici (36’) / I. Năstăsie (21’)

FC Hermannstadt – Ripensia Timişoara     2-0

Au marcat: B. Rusu (20’), I. Stoica (76’)

UTA Arad – Pandurii Tg. Jiu                           2-2

Au marcat: D. Florea (45’), C. Hlistei (52’) / G. Dodoi (17’), C. Rus (31’ – pen.)

CS Mioveni – ASA Tg. Mureş                          2-1

Au marcat: C. Gugu (33’), Ed. Florescu (87’) / R. Licu (25’)

 

Clasament

  1. AFC Hermannstadt   11   9   1   1    19-5    28
  2. Dunărea Călăraşi      11   8   1   2    23-10  25
  3. Chindia Târgovişte    11   6   3   2    25-6     21
  4. Academica Clinceni  11   6   3   2   19-14   21
  5. CS Mioveni                 11   6   2   3   20-13   20
  6. ASA Tg. Mureş           11   5   3   3   20-16  18
  7. Ripensia Timişoara   11   5   2   4    31-13  17
  8. FC Argeş                    11   4   4   3   14-9     16
  9. ASU Poli Timişoara  11   5   1   5   14-15   16
  10. Sportul Snagov          11   4   3   4      8-7    15
  11. Dacia Brăila               11   4   2   5    28-22  14
  12. Pandurii Tg. Jiu          11   3   4   4   18-17  13
  13. CS Afumaţi                 11   3   4   4      9-12  13
  14. Olimpia Satu Mare    11   4   1   6      7-17  13
  15. Metaloglobus             11   3   3   5    14-14  12
  16. UTA Arad                   11    2   5   4       9-11 11
  17. Ştiinţa Mirolava         11    2   2   7    12-36    8
  18. Foresta Suceava      11    2   2   7       8-47   8
  19. Luceafărul Oradea   11    1   4   6     14-21   7
  20. CS Baloteşti             11    1   4    6    11-18    7

 

Etapa a 12-a

Sâmbătă, 14 octombrie, ora 11.00

Sportul Snagov – Pandurii Tg. Jiu

Ştiinţa Miroslava – Olimpia Satu Mare

Foresta Suceava – Dunărea Călăraşi

Luceafărul Oradea – CS Afumaţi

Ripensia Timişoara – CS Baloteşti

Dacia Unirea Brăila – CS Mioveni

FC Argeş – Academica Clinceni

Chindia Târgovişte – Metaloglobus

Duminică, 15 octombrie, ora 15.30

ASU Poli Timişoara – UTA Arad

Marţi, 17 octombrie, ora 19.30

ASA Tg. Mureş – AFC Hermannstadt

Leave a Reply