Futsal / Victorie muncită! Dunărea – Imperial WET 5-3

A avut perfectă dreptate Marian Şotârcă spunând înainte de meci că Imperial WET Miercurea Ciuc e o echipă dificilă, agresivă care ştie să joace futsal! Sâmbătă seară, în Sala Polivalentă Ion C. Neagu, „galben – albaştrii” au luptat din greu pentru cele 3 puncte puse în joc, câştigând absolut meritat cu 5-3. Dacă în primele 10 minute ambele echipe au fost oarecum prudente şi s-au studiat, trecându-şi fiecare în cont câte o bară, Dunărea a avut apoi 3 minute excepţionale marcând de 3 ori în poarta lui Victor Rubio Martin. Au înscris în ordine Predrag Jovanovic (10.22), M. Plugaru (10.27) şi Stefan Krstic (11.19). Harghitenii îşi revin din „pumni” şi reduc din diferenţă prin antrenorul lor, Lorand Szocs care marchează în minutul 17.

Repriza secundă e la fel de dinamică, finalul fiind literalmente încins. Imperial reintră în joc şi punctează pentru 3-2 în minutul 22 prin Norbert Dobri. Riposta Dunării e pe măsură. Internaţionalul sârb, Stefan Krstic îşi trece din nou numele pe lista marcatorilor în minutul 23, punctând pentru 4-2. Scorul ia proporţii după reuşita lui Predrag Jovanovic din minutul 29, scorul devenind 5-2. Oaspeţii nu renunţă la luptă şi înscriu al 3–lea gol prin Akos Kovacs, în minutul 32.

În ultimul minut, mai exact cu vreo 20 de secunde înainte de final, nervii s-au întins la maxim. Un jucător al oaspeţilor îl faultează intenţionat pe Marian Plugaru care se trezeşte cu un picior în figură deşi gestul putea fi evitat. De pe margine, Marian Şotârcă explodează şi face câţiva paşi în teren cerând parcă socoteală jucătorului agresiv. Se naşte un meleu de toată frumuseţea fiind nevoie chiar de intervenţia forţelor de ordine. Noroc că finalul a fost extrem de aproape iar jucătorii s-au calmat.

Dunărea a câştigat finalmente cu 5-2 totalizând de acum 9 puncte. Echipa pregătită de Marian Şotârcă urcă pe 3, poziţie pe care ar putea s-o piardă dacă United va învinge luni la Galaţi pe CSM Politehnica Iaşi.

În runda a 6-a, Dunărea va juca la Galaţi cu United, duelul fiind programat luni, 16 octombrie de la ora 18.30 de minute.

Dunărea Călăraşi – Imperial WET Miercurea Ciuc 5-3

Au marcat: Predrag Jovanovic (11, 30), Marian Plugaru (11), Stefan Krstic (12, 23) / Laszlo Szocs (17), Norbert Dobri (22), Akos Kovacs (32)

Dunărea: Eugen Cinaru – Stefan Krstic, Ionuţ Movileanu, Marian Plugaru, Predrag Jovanovic. Rezerve: Andrei Moldovanu – Doru Rotaru, Andrei Ghiuţă, George Tomescu, Ion Dumitru, Robert Vârlan, Aleksandar Stepic.

Antrenor: Marian Şotârcă

Imperial WET: Rubio Victor Martin – Norbert Dobri, Barna – Hunor Birtalan, Laszlo Szocs, Levente Tanko. Rezerve: Vlăduţ Paul Pavel, Akos Kovacs, Lorand Szocs, Zsolt Balog, Nicuşor Ovidiu Aramă, Eduard Mark Kurko, Gică Dospinescu.

Antrenor: Lorand Szocs

Au arbitrat: Gabriel Gherman (Bucureşti) – Vlad Ciobanu (Iaşi). Rezervă: Bogdan Hanceariuc (Iaşi). Observator: Marius Năstasă (Oiatra Neamţ)