Futsal / Şoty&Co, învinşi de campioană, la Deva!

Liga a 2-a / Dunărea – Ştiinţa Miroslava 6-0. Set şi meci!

După eşecul din Cupă, de miercuri, de la Slobozia cu Unirea, antrenorul Dan Alexa şi-a luat toate măsurile pentru duelul cu Ştiinţa Miroslava, programat sâmbătă, în prima parte a zilei, pe arena Ion Comşa, în cadrul etapei a 11-a.

În formulă completă, „galben – albaştrii” au pornit asaltul la poarta lui Raul Avram încă din start, aşezându-se confortabil în jumătatea adversă. Prima mare ocazie de gol a aparţinut lui Missi Mezu, în minutul 27. Internaţionalul gabonez a şutat puternic de la peste 20 de metri, puternic, direct în bara transversală. Cinci minute mai târziu, B. Kanda a reluat din apropiere, puţin peste poartă.

Echilibrul s-a rupt în minutul 36, atunci când V. Alexandru a trimis din 6 metri balonul în plasă, după o centrare perfectă a lui I. Ţenea.

Scorul ia proporţii în repriza secundă, Dunărea perforând de alte 5 ori poarta apărată de Avram.

Tabela arată 2-0 în minutul 53, acelaşi V. Alexandru marcând din careul mic cu un şut puternic în plasa laterală.  Golgeterul Dunării îşi trece în cont hattrick-ul în minutul 62 când a transformat o lovitură de la 11 metri dictată de centralul Marius Chiţu pentru un henţ în suprafaţa de pedeapsă.

Nici nu se reia bine jocul că tabela se modifică din nou, în minutul 64 când S. Pană a înscris cu un lob de la peste 35 de metri. Intrat în teren în minutul 81 în locul lui Preoteasa, M. Drăghiceanu a marcat pentru 5-0, 4 minute mai târziu, el şutând plasat din afara careului, în drepta portarului.

Tabela se închide la 6-0, în minutul 88, reuşita aparţinând lui Bodo Kanda care a înscris după o lovitură liberă direct de la 22-23 de metri, balonul fiind uşor deviat de zid.

Dunărea obţine a 8-a victorie consecutivă şi pentru cel puţin până la finalul partidei Hermannstadt – Ripensia Timişoara, meci programat sâmbătă, de la ora 15.00, s-a instalat în fotoliul de lider al ligii a 2-a.

Sâmbăta viitoare, de la ora 11.00, Dan Alexa&Co vor juca în deplasare cu Foresta Suceava, formaţie care sâmbătă a remizat, 2-2, în deplasare, cu CS Afumaţi.

La acest joc au asistat foştii internaţionali, Adrian Mutu, Florin Prunea şi Basarab Panduru, ultimii doi fiind însoţiţi de fostul medic al tricolorilor, Pompiliu Popescu.

 

Dunărea Călăraşi – Ştiinţa Miroslava 6-0 (1-0)

Au marcat: V. Alexandru (36’, 53’, 62’ – pen.), S. Pană (64’), M. Drăghiceanu (85’), B. Kanda (88’)

Dunărea: C. Lungu (cpt) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru (69’ Cr. Puşcaş), Şt. Mardare – B. Kanda, G. Preoteasa (81’ M. Drăghiceanu), S. Pană, Val. Munteanu – Missi Mezu, V. Alexandru (77’ C. Cristea). Rezerve: G. Popa – B. Danciu, A. Gassama, A. Puşcaşu

Antrenor: Dan Alexa

Ştiinţa: R. Avram – G. Maxim (cpt), Seb. Bucur, Mateciuc, Cerneuţanu, Săvoaia ( 65’ R. Asăvoaei), Izmană, Taciuc, Căinari (57’ Al. Corban), Ed. Sandu (57’ C. Nemţanu), Al. Marin. Rezerve: Turiţă – Nemţanu, Căruţă, Corban, Botezatu, Viorică, Asăvoaiei

Antrenor: Cristian Ungureanu

Arbitru: Marius Chiţu (Târgovişte); Asistenţi: Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) şi Răzvan Mihai Dobre (Şotânga).

Cartonaşe galbene: Şt. Mardare (31) / Al. Taciuc (40’)

 

Etapa a 11-a

Chindia Târgovişte – Sportul Snagov 1-0

A marcat: V. Lică (61’ – autogol)

Olimpia Satu Mare – ASU Poli Timişoara 0-2

Au marcat: Al. Bădăuţă (28’), D. Sorescu (58’)

Dunărea Călăraşi – Ştiinţa Miroslava 6-0

Au marcat: V. Alexandru (36’, 53’, 62’ – pen.), S. Pană (64’), M. Drăghiceanu (85’), B. Kanda (88’)

CS Afumaţi – Foresta Suceava 2-2

Au marcat M. Dedu (34’ – pen.), R. Avram (69’) / B. Matei (66’, 90+4’ – pen.)

CS Baloteşti – Luceafărul Oradea 2-2

Au marcat: Ad. Hurdubei (5’), M. Neagu (46’) / Cl. Codoban (70’), Vl. Rusu (82’)

Metaloglobus – FC Argeş 1-1

Au marcat: V. Ghenovici (36’) / I. Năstăsie (21’)

 

FC Hermannstadt – Ripensia Timişoara 2-0

Au marcat: B. Rusu (20’), I. Stoica (76’)

Duminică, 8 octombrie, ora 15.30

UTA Arad – Pandurii Tg. Jiu

Luni, 9 octombrie, ora 17.30

CS Mioveni – ASA Tg. Mureş

 

Clasament

  1. AFC Hermannstadt   11   9   1  1     19-5    28
  2. Dunărea Călăraşi      11   8   1  2     23-10  25
  3. Chindia Târgovişte    11   6   3  2     25-6    21
  4. Academica Clinceni 11   6   3  2     19-14   21
  5. ASA Tg. Mureş          10   5   3  2    19-14  18
  6. Ripensia Timişoara  11    5   2  4     31-13  17
  7. CS Mioveni               10    5   3   2    18-12  17
  8. FC Argeş                   11   4   4   3    14-9    16
  9. ASU Poli Timişoara 11    5   1   5    14-15  16
  10. Sportul Snagov         11   4   3   4       8-7    15
  11. Dacia Brăila              11   4   2   5    28-22  14
  12. CS Afumaţi                11   3   4   4      9-12  13
  13. Olimpia Satu Mare   11   4   1   6      7-17  13
  14. Pandurii Tg. Jiu        10   3   3   4    16-15  12
  15. Metaloglobus            11   3   3   5    14-14  12
  16. UTA Arad                  10   2   4   4      7-9     11
  17. Ştiinţa Mirolava        11    2   2   7   12-36     8
  18. Foresta Suceava     11   2    2   7     8-47     8
  19. Luceafărul Oradea   11  1    4   6   14-21     7
  20. CS Baloteşti             11  1    4   6   11-18      7

 

Etapa a 12-a

Sâmbătă, 14 octombrie, ora 11.00

Sportul Snagov – Pandurii Tg. Jiu

Ştiinţa Miroslava – Olimpia Satu Mare

Foresta Suceava – Dunărea Călăraşi

Luceafărul Oradea – CS Afumaţi

Ripensia Timişoara – CS Baloteşti

Dacia Unirea Brăila – CS Mioveni

FC Argeş – Academica Clinceni

Chindia Târgovişte – Metaloglobus

Duminică, 15 octombrie, ora 15.30

ASU Poli Timişoara – UTA Arad

Marţi, 17 octombrie, ora 19.30

ASA Tg. Mureş – AFC Hermannstadt

 

Leave a Reply